ČR: Podíl nezaměstnaných osob v září mírně klesl na 3,5 %.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v září dle finálních dat klesl na 56,2 b. (mírná revize směrem nahoru). Index PMI v sektoru služeb v září dle finálních dat klesl na 56,4 b. (mírná revize směrem nahoru). Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly o 1,1 % m/m a o 13,4 % r/r.
Německo: Kompozitní index PMI v září dle finálních dat klesl na 55,5 b. (mírná revize směrem nahoru). Index PMI v sektoru služeb v září dle finálních dat klesl na 56,2 b. (mírná revize směrem nahoru).
USA: Zahraniční obchod skončil v srpnu schodkem ve výši 73,3 mld. USD. Kompozitní index PMI v září dle finálních dat mírně vzrostl na 55,0 b. Index ISM v sektoru služeb v září mírně vzrostl na 61,9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se sice na měnovém páru s eurem podařilo krátce posílit mírně pod úroveň 25,30 CZK/EUR, v průběhu odpoledne si však připisovala převážně ztráty a zakončila na hladině 25,33 CZK/EUR. Včerejšek patřil aktuálním statistikám o tuzemské nezaměstnanosti. Podíl nezaměstnaných osob v září mírně klesl z 3,6 % na 3,5 %, je tak nejnižší od loňského dubna. Firmy se sice stále potýkají s nedostatkem materiálu a komponentů, přesto se jim však dařilo rozjet výrobu a po klidnějších letních měsících přijímat nové zaměstnance. Pracovní trh je ovlivněný vysokou poptávkou po dělnických profesích, především ve zpracovatelském sektoru a ve stavebnictví.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se v úterý koruně nepodařilo udržet pondělní zisky a ke konci odpoledne zamířila opět nad hladinu 21,85 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se však včera české měně dařilo, když postupně zamířila těsně pod úroveň 5,50 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si ztráty vůči euru připsal maďarský forint, a odevzdal tak zisky z úvodu týdne. V závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 357,5 HUF/EUR. Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru polského zlotého a eura, když zlotý pokračoval v připisování ztrát a oslabil nad hladinu 4,60 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru převažovalo obchodování v blízkém okolí hranice 1,160 USD/EUR. Včera byla zveřejněna finální data ze zářijového průzkumu PMI v Německu i celé eurozóně. V obou případech sice došlo k mírné revizi směrem nahoru, přesto však výsledky stále ukazují na nejpomalejší růst v sektoru služeb za několik měsíců. Ceny vstupů rostly i nadále výrazným tempem (v rámci eurozóny nejrychleji od července 1998), tento tlak se zásadně odrážel také na cenách výstupů.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Maloobchodní tržby (srpen)
Německo: Průmyslové zakázky (srpen)
Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP), Maloobchodní tržby (září)
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (září)