Eurozóna: Index PMI ve službách za září finálně revidován na 48,7 bodu (předběžně 48,4 bodu) a tím pádem i kompozitní PMI revidován výše na 47,2 bodu. Ceny průmyslových výrobců v srpnu +0,6 % m/m a -11,5 % r/r. Maloobchodní tržby v srpnu poklesly o 1,2 % m/m a o 2,1 % r/r.
Polsko: Polská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 6,75 %.
USA: V soukromém sektoru ADP bylo v září vytvořeno jen 89 tis. nových pracovních míst. Index ISM v sektoru služeb v září poklesl na 53,6 ze srpnových 54,5 bodu. Nové průmyslové zakázky v srpnu vzrostly o 1,2 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera vůči euru po krátkém ranním výletu na úroveň 24,55 CZK/EUR následně během dne posilovala a obchodování se přesunulo k hladině 24,40 CZK/EUR. Koruně včera pomáhal vývoj na eurodolaru, respektive posilování eura do začátku středečního odpoledne. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a ani dnes nebudou zveřejněna žádná důležitá čísla z tuzemské ekonomiky. Obchodování koruny tak pravděpodobně zůstane i nadále ohraničeno rozmezím 24,30 – 24,60 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna posílila na úroveň 23,20 CZK/USD a na měnovém páru koruny vůči polskému zlotému se obchodovalo v rozmezí 5,27 – 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: I zbylé středoevropské měny včera, podobně jako koruna, kromě ranního oslabení v průběhu dne vůči euru posilovaly. Maďarský forint zamířil zpět pod hladinu 390 HUF/EUR. Polský zlotý po výsledku zasedání Polské centrální banky (NBP) skokově posílil pod hladinu 4,60 PLN/EUR, kde se však dlouho neudržel a v závěru odpoledne se pohyboval nad 4,61 PLN/EUR. NBP včera podruhé v řadě snížila úrokové sazby, tentokráte však jen o 25 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že toto snížení bylo finančním trhem započteno, tak zlotý „paradoxně“ po snížení sazeb krátce posílil pod hladinu 4,60 PLN/EUR. My jsme přeci jen očekávali, že NBP nakonec se snížením sazeb posečká až na listopad, kdy bude mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu, což se však nestalo.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro dokázalo během dne posílit nad hladinu 1,05 USD/EUR, když pozitivně reagovalo na revizi zářijového PMI ve službách v Německu a následně na překvapivě slabší tvorbu pracovních míst (ADP) v USA. Ke konci odpoledne však dolar po silnějším indexu ISM ve službách a vyšším růstu průmyslových zakázek posílil zpět k hladině 1,05 USD/EUR. Pokud má euro ve druhé polovině týdne udržitelně posílit nad hladinu 1,05 USD/EUR, tak bude potřebovat, aby přestaly růst výnosy amerických dluhopisů, což i vzhledem k politickému napětí v USA nemusí být úplně jednoduché.
USA: Zahraniční obchod se zbožím (srpen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 30/9), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Mesterová. Barkin, Dalyová, Barr