ČR: Domácí ekonomika ve 2. čtvrtletí dle finálních údajů klesla o 8,7 % k/k a o 10,9 % r/r. Podíl nezaměstnaných osob v září setrval na 3,8 %.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v září dle předběžného odhadu vzrostly o 0,1 % m/m, meziročně však klesly o 0,3 %.
USA: Míra nezaměstnanosti v září klesla na 7,9 %. V září došlo k vytvoření 661 tis. pracovních míst NFP (tržní odhad + 850 tis.). Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity dle finálních údajů v září vzrostla na 80,4 b. Průmyslové objednávky v srpnu vzrostly o 0,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v pátek bohužel nepodařilo udržet čtvrteční zisky, kdy zamířila pod hladinu 27,0 CZK/EUR. V dopoledních hodinách se sice ještě obchodovalo pod touto hranicí, v průběhu dne však koruna oslabovala. Na konci odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 27,10 CZK/EUR. V pátek byl zveřejněný zpřesněný odhad tuzemského hrubého domácího produktu za 2. čtvrtletí. V meziročním srovnání došlo k mírnému vylepšení (z odhadu -11,0 %), mezikvartálně zůstal nezměněn. Jedná se o nejhorší výsledek od vzniku samostatné republiky.
USDCZK & PLNCZK: V závěru týdne se české měně nedařilo ani na měnovém páru s americkým dolarem. Ani zde se jí nepodařilo udržet zisky z předešlého dne, kdy posílila pod hranici 23,0 CZK/USD. V pátek odpoledne probíhalo obchodování v okolí hladiny 23,15 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna prohloubila ztráty, když zamířila k hladině 6,03 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo udržet čtvrteční zisky a obchodování na měnovém páru s eurem v pátek setrvalo v blízkosti hladiny 359 HUF/EUR (dvoutýdenní maxima). Polskému zlotému se vůči euru dařilo o trochu méně, dokázal si však udržet alespoň část čtvrtečních zisků. V závěru odpoledne se obchodovalo v těsné blízkosti hladiny 4,50 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v závěru týdne převažovalo obchodování v rozmezí 1,170-1,174 USD/EUR. V průběhu odpoledne se dařilo spíše americkému dolaru.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI – finální údaj (září), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (září), Maloobchodní tržby (srpen), Index důvěry investorů Sentix (říjen)
Německo: Kompozitní index PMI – finální údaj (září), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (září)
Polsko: Maloobchodní tržby (srpen)
USA: Kompozitní index PMI – finální údaj (září), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (září), Index ISM v sektoru služeb (září)