Eurozóna: Kompozitní index PMI v únoru finálně vzrostl na 55,6 z lednových 53,8 bodu. Míra nezaměstnanosti v lednu poklesla na 6,8 % z prosincových 7 %. Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 5,2 % m/m a o 30,6 % r/r.
Maďarsko: Tamní centrální banka zvýšila jednodenní depozitní sazbu o 0,75 p.b. na 5,35 %.
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 26. února poklesly na 215 tis. Index ISM v sektoru služeb v únoru poklesl na 56,5 z lednových 59,9 bodu. Průmyslové zakázky v lednu vzrostly o 1,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve čtvrtek i nadále setrvávala pod silným prodejním tlakem. Na rozdíl od předchozích dnů se však nepropadla na nové minimum a obchodování se odehrávalo primárně v rozmezí 25,60 – 25,80 CZK/EUR. I nadále platí, že koruna může v nadcházejících dnech dále oslabovat. Čím slabší koruna, tím vyšší šance na reakci České národní banky (ČNB) v podobě intervencí na podporu koruny. Pro ČNB je podle nás důležitá hladina 27 CZK/EUR, která byla klíčovou úrovní při kurzovém závazku v letech 2013 – 2017 a i před dvěma lety při pandemii začal guvernér J. Rusnok hovořit o případných intervencích na podporu koruny až když se koruna nacházela nad 27. Jedná se však pouze o náš odhad a rozhodně nelze vyloučit, že ČNB s intervencemi přispěchá koruně na pomoc i dříve. Mírný optimismus během včerejška přitom vyhasl poté, co E. Macron po rozhovoru s V. Putinem prohlásil, že tažení na Ukrajině bude pokračovat a to nejhorší nás teprve čeká.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v závěru odpoledne oslabila nad hladinu 23,30 CZK/USD a vůči polskému zlotému se pohybovala primárně v rozmezí 5,35 – 5,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval těsně pod hladinou 380 HUF/EUR a v závěru odpoledne zamířil nad tuto úroveň a to samé platilo pro polský zlotý – obchodování pod hladinou 4,80 PLN/EUR a oslabení nad ke konci odpoledne.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera euro během dne pohybovalo těsně pod hladinou 1,11 USD/EUR a v závěru odpoledne oslabilo k úrovni 1,106 USD/EUR. Z makroekonomických statistik stála včera za pozornost lednová inflace PPI (ceny průmyslových výrobců) v eurozóně, která činila 30,6 % r/r! A nejsme na vrcholu – v březnu můžeme hravě překonat 40 %. J. Powell (Fed) opět potvrdil, že Fed v březnu zvýší úrokové sazby, což dává dolaru impuls k dalšímu posílení.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Maloobchodní tržby (leden)
Německo: Zahraniční obchod se zbožím (leden)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (únor)