ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru se během října zastavil na hodnotě 51,9 bodu, schodek státního rozpočtu stoupl v říjnu na 274 miliard korun – nejvíce v historii samostatné České republiky.
Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru dosáhl v říjnu podle zpřesněných údajů hranice 54,8 bodu.
Německo:Index PMI ve zpracovatelském sektoru činil v říjnu 58,2 bodu.
Polsko:Index PMI ve zpracovatelském sektoru zůstal během října stejně jako o měsíc dřív na úrovni 50,8 bodu.
USA:Index PMI ve zpracovatelském sektoru se v říjnu zvýšil ve srovnání se zářím o 0,1 bodu na 53,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna začala úvod nového týdne slibně, ve vztahu k jednotné evropské měně si totiž polepšila, a to z ranních 27,26 CZK/EUR až na konečných 27,08 CZK/EUR.
USDCZK&PLNCZK: V případě měnového páru s americkým dolarem sice koruna včerejší obchodování úplně šťastně nezahájila, vzápětí se však vzpamatovala a začala celkem výrazně posilovat. Nakonec se jí podařilo uzavřít kurzem 23,28 CZK/USD. Slibný den pak tuzemská měna dokonala upevněním své pozice ve vztahu k polskému zlotému. Ten byl včera v pět hodin odpoledne na trhu k mání za 5,89 Kč.
EURHUF&EURPLN: Dařilo se i dalším středoevropským měnám: maďarský forint si během pondělí vůči euru nepatrně polepšil, a to z ranních 366,5 HUF/EUR na odpoledních 366,2 HUF/EUR, zatímco polský zlotý upevnil svoji pozici z původní hodnoty 4,609 PLN/EUR na konečných 4,597 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se během pondělí nezměnilo prakticky vůbec nic, alespoň pokud jde o rozdíl mezi ranním a odpoledním kurzem. V obou případech totiž činil 1,164 USD/EUR. Dnešek, a hlavně zítřek, by však v tomto ohledu mohl být diametrálně odlišný, a to z jednoho prostého důvodu: probíhajících prezidentských voleb v USA. Scénářů je přitom hned několik. Jestliže dojde k jednoznačnému vítězství Joea Bidena s tím, že jeho demokratická strana získá rovněž většinu ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu, lze na světových trzích očekávat okamžité oslabení dolaru. Protože je však vítězství demokratického kandidáta podle analytiků tou pravděpodobnější variantou, a je tedy již v ceně USD částečně započteno, oslabí dolar maximálně na úroveň 1,185 USD/EUR, respektive 22,80 – až 23,0 CZK/USD. Pokud by se ale třeba opakovala situace z roku 2000, kdy bylo zapotřebí konečné výsledky přepočítávat, nebo by v některém z klíčových států byly natolik nejednoznačné, že by je jedna ze stran mohla napadnout u soudu, případně pokud by výsledek voleb nezajistil dané straně většinu v Kongresu, dolar by nejspíš posílil. A to konkrétně k hodnotě 1,14 až 1,15 USD/EUR, tedy k hranici 24,0 CZK/USD. Současně lze čekat, že by vzhledem k obtížnějšímu dosažení dohody o dalším fiskálním balíku na podporu tamní ekonomiky došlo rovněž ke zhoršení sentimentu na finančních trzích.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Setkání ministrů euroskupiny.
USA: Prezidentské volby, index ISM v okolí New Yorku (říjen), průmyslové objednávky (září), počet nově prodaných vozů.