Akcenta top

Ranní zprávy 02.11.2021

Ranní zprávy 02.11.2021
CZ2021_11_02

Klíčové události

  • ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru se v říjnu zastavil na úrovni 55,1 bodu, státní rozpočet skončil v témže měsíci ve schodku 335 miliard Kč. To je jeho nejhorší hodnota od vzniku samostatné České republiky.
  • Německo: Maloobchodní tržby v září meziročně poklesly o 0,9 procenta. Co se týče jejich meziměsíčního srovnání, zde byl tamním statistickým úřadem evidován pokles v celkové výši 2,5 procenta.
  • USA: Index PMI ve zpracovatelském sektoru se v uplynulém měsíci dostal podle finálního údaje na úroveň 58,4 bodu, index ISM ve zpracovatelském sektoru dosáhl v říjnu hodnoty 60,8 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: První den prvního listopadového týdne zastihl českou korunu ve velmi dobrém rozpoložení. Svoji pozici vůči jednotné evropské měně dokázala vylepšit, a to poměrně výrazně. Zatímco ráno se kurz držel na hodnotě 25,66 CZK/EUR, pozdě odpoledne, když se trhy zavíraly, poklesl až na 25,59 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Ve velice podobném duchu se vyvíjela situace rovněž na měnovém páru s americkým dolarem. I zde tahala za delší konec pomyslného provazu právě koruna, která zásluhou několika dílčích zisků stáhla kurz pod úroveň 22,08 CZK/USD. Také na devizovém trhu s polským zlotým slavila česká měna během pondělí úspěch. Časně zrána byl jeden zlotý k dostání za 5,56 Kč, o několik hodin později pak o dva haléře levněji.
  • EURHUF & EURPLN: Ostatní středoevropské měny na rozdíl od české koruny už tolik úspěšné nebyly. Maďarský forint se vůči euru propadl. Ráno se směnný kurz držel na hodnotě 360,0 HUF/EUR, pozdě odpoledne to však bylo již 360,8 HUF/EUR. V případě měnového páru euro – polský zlotý k žádným zásadním změnám nedošlo. Technicky vzato byl kurz v pondělí večer stejný jako časně zrána. Ačkoliv se jeho hodnota v jednu chvíli vyšplhala dokonce až na 4,624 PLN/EUR, zásluhou pozdních odpoledních zisků se tato středoevropská měna vrátila zpět na hranici 4,617 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru, tedy euro-dolaru, byl trend poměrně jednoznačný. Euro až na pár drobných výjimek ustavičně posilovalo, díky čemuž dokázalo vyhnat hodnotu kurzu na konečných 1,159 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (říjen).
  • Německo: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (říjen).
  • Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (říjen).
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností