ČR: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí vzrostl o 0,5 % k/k (revize z 0,3 % k/k) a o 2,0 % r/r (revize z 1,8 % r/r)
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v březnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,5 % m/m a o 0,7 % r/r.
Německo: Míra nezaměstnanosti v březnu setrvala na 5,0 % (tržní odhad 5,1 %). Dovozní ceny v únoru klesly o 0,9 % m/m a o 2,0 % r/r.
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu klesl na 120 b. (tržní odhad 110 b.).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v úterý vůči euru podařilo mírně posílit pod úroveň 27,40 CZK/EUR. Pozitivní zprávy včera přineslo zveřejnění zpřesněného odhadu růstu domácí ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Dle nových údajů si hrubý domácí produkt polepšil a byl tak revidován směrem nahoru. Od dat za 1. čtvrtletí letošního roku však již vzhledem k dopadům koronaviru příliš optimistická čísla čekat nelze. K mírnému zlepšení došlo také v rámci dat za celý loňský rok, kdy byl růst ekonomiky upraven z původního odhadu 2,4 % na 2,5 %. I přesto však tuzemský hospodářský růst oproti roku 2018 (2,8% růst) mírně zpomalil. Guvernér České národní banky (ČNB) J. Rusnok připustil, že v případě dlouhodobějšího a výraznějšího ekonomického propadu je zde prostor pro další snižování úrokových sazeb, možnost jejich snížení až do záporných hodnot však označil jako vysoce nepravděpodobnou (pravděpodobnost „limitně se blížící nule“).
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna mírně oslabila, ke konci odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 25,0 CZK/USD. Obchodování české koruny vůči polskému zlotému včera probíhalo převážně v rozmezí 6,00 – 6,02 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint dále oslaboval až mírně pod hladinu 361 HUF/EUR na svá historická minima. Polský zlotý vůči euru nejprve posílil, později však tyto zisky odevzdal a v závěru odpoledne se obchodovalo v okolí 4,56 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro opět mírně oslabovalo pod hladinu 1,10 USD/EUR, v úplném závěru odpoledne však bylo možné vůči dolaru sledovat spíše posilující trend.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (březen), Plnění státního rozpočtu (březen)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (březen), Míra nezaměstnanosti (únor)
Německo: Maloobchodní tržby (únor), Index PMI ve výrobním sektoru (březen)
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (březen)
USA: Index PMI a ISM ve výrobním sektoru (březen), Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (březen)