Akcenta top

Ranní zprávy 26.10.2021

Ranní zprávy 26.10.2021
CZ2021_10_26

Klíčové události

  • ČR: Z říjnového konjunkturálního průzkumu vyplývá, že souhrnný indikátor důvěry se snížil o 0,9 bodu na aktuálních 95,3 bodu. Snížil se jak indikátor důvěry podnikatelů, tak i ten na straně spotřebitelů. V prvním případě o 0,6 bodu na současných 94,7 bodu, v tom druhém dokonce o 2,2 na 98,5 bodu. Meziročně jsou nicméně obě hodnoty vyšší.
  • Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo se aktuálně pohybuje na úrovni 97,7 bodu.
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti se v září snížila na 5,6 %.
  • USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se nyní drží na hranici 14,6 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Důvěra ekonomických subjektů poklesla na nejnižší hodnotu souhrnného indexu od letošního dubna. Říjnový propad lze volně přeložit tak, že se z domácí ekonomiky postupně vytrácí optimismus, který byl mezi podniky a spotřebiteli patrný během letních měsíců. Na druhé straně detailnější pohled na říjnová čísla ukazuje na diferenciovaný vývoj důvěry v rámci jednotlivých odvětví. Zatímco důvěra v obchodu a ve službách v říjnu vzrostla, tak důvěra v průmyslu a mezi spotřebiteli zamířila směrem dolů. Středobodem poklesu souhrnné důvěry je průmysl, kde je situace nejslabší od loňského listopadu. Při pohledu na prudce rostoucí ceny materiálových vstupů a problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích to není nijak překvapivá zpráva. A jak se vyvíjela situace na devizových trzích? Koruna v pondělí vůči euru ztrácela. Časně zrána bylo jedno euro k dostání za 25,68 Kč, pozdě odpoledne se její kurz o pět haléřů zhoršil.
  • USDCZK & PLNCZK: Velice podobný průběh byl k vidění též na měnovém páru s americkým dolarem. I zde koruna citelně oslabovala, přičemž v jeden okamžik se její kurz propadl až na úroveň 22,2 CZK/USD. Zásluhou pozdního dílčího zisku se každopádně snížil na konečných 22,15 CZK/USD. V případě devizového trhu s polským zlotým kurz po celý den osciloval, ve výsledku se však nic nezměnilo. Ráno i odpoledne dosahoval hodnoty 5,58 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Jak se během pondělí dařilo ostatním středoevropským měnám? V případě maďarského forintu nijak zvlášť. I ten si totiž podobně jako česká koruna vůči euru pohoršil, a to z ranních 364,4 HUF/EUR na pozdějších 366,0 HUF/EUR. Černý den středoevropských měn završil polský zlotý. Ráno potřebovali investoři na jedno euro 4,605 zlotého, když se devizové trhy v pět hodin odpoledne uzavíraly, činil kurz již 4,613 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru pro změnu úřadoval dolar. Tomu se podařilo snížit směnný kurz na úroveň 1,161 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • USA: Spotřebitelská důvěra (říjen), počet nově prodaných domů (září), index výrobní aktivity z okolí Richmondu.
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností