ČR: Podíl nezaměstnaných osob v červenci v souladu s odhady vzrostl na 2,7 % červnových 2,6 %. Podle průzkumu agentury Reuters koruna během nadcházejícího roku posílí vůči euru na hodnotu 25,265 CZK/EUR.
Maďarsko: Spotřebitelské ceny v červenci vzrostly o 0,2 % m/m a 3,3 % r/r, když jádrová složka inflace zpomalila na 3,7 % r/r.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 3. srpna poklesly na 209 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek oslabila a ke konci odpoledne zamířila nad hladinu 25,80 CZK/EUR. Včerejší oslabení koruny lze přičíst především aktuálním sázkám finančního trhu na pokles úrokových sazeb v ČR. To si trochu odporuje s průzkumem agentury Reuters, podle kterého má koruna v ročním horizontu posílit, když jako hlavní argument pro posílení koruny je uváděna stabilita sazeb ČNB. Podíl nezaměstnaných osob v červenci v souladu s odhady mírně vzrostl na 2,7 % z červnových 2,6 %, když za mírným nárůstem nezaměstnanosti stály v červenci především sezonní faktory. Zároveň se však již v červenci objevily určité signály slabší poptávky po zaměstnancích ze zpracovatelského průmyslu. Celkově však lze situaci na pracovním trhu i nadále hodnotit pozitivně, když rekordní počet volných pracovních míst výrazně převyšuje počet nezaměstnaných. Pracovní trh se v současnosti pohybuje na svých limitech a další významnější pokles nezaměstnanosti ve druhé polovině letošního roku je již velmi nepravděpodobný.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek mírně oslabila a po většinu den se obchodovalo těsně nad hladinou 23 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo cca 3-5 haléřů pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který posílil pod hladinu 325 HUF/EUR. Polský zlotý se naopak pohyboval převážně na slabších hodnotách, nad hladinou 4,32 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovalo obchodování k několikadenním postranním trendu v blízkém okolí hladiny 1,12 USD/EUR. Makroekonomický kalendář v eurozóně i v USA byl v podstatě prázdný. Evropská centrální banka (ECB) ve zveřejněném bulletinu uvedla, že data z průzkumů naznačují slabší růst evropské ekonomiky v nadcházejících čtvrtletích.
Očekávaná data a události
Německo: Zahraniční obchod (červen), Běžný účet platební bilance (červen)