ČR: Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 1,7 % m/m a 6,2 % r/r po očištění o kalendářní vlivy. Devizové rezervy České národní banky v červenci vzrostly o 1,09 mld. eur m/m na 129,99 mld. eur.
Německo: Průmyslová produkce se v červnu snížila o 1,5 % m/m a 5,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu dokázala posílit a zkraje odpoledne se nacházela těsně nad hladinou 25,70 CZK/EUR. Tyto zisky však udržet nedokázala a v závěru odpoledne se obchodování vrátilo k úrovni 25,76 CZK/EUR. Zatímco úterní čísla z průmyslu již zřetelně potvrdila významné zpomalení výrobní aktivity, tak středeční výsledek červnového maloobchodu ukázal, že se na silném spotřebitelském apetitu českých domácností zatím nic nemění. Důvody lze v první řadě připsat pozitivní situaci na pracovním trhu s velmi vysokou zaměstnaností a rychlým růstem mezd. Rovněž spotřebitelská důvěra se pohybuje na historicky vysokých hodnotách a indikuje, že domácnosti zatím nebudou příliš šetřit ani ve druhé polovině roku. Dnes bude publikována další domácí makrostatistika, a to červencový podíl nezaměstnaných osob.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna ve středu přispala další zisky a obchodování se přesunulo pod hranici 23 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna v průběhu dne udělal výlet k hladině 5,95 CZK/PLN a odpoledne zavírala cca 4 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve středu oslabil a v závěru odpoledne se vrátil nad hladinu 326 HUF/EUR. Červnové výsledky průmyslu jsou zatím tristní jak Německu, tak i v zemích skupiny V4. Po slabých datech v ČR a v Polsku průmyslová produkce poklesla i v Maďarsku a to o 1,4 % r/r. Včera se nedařilo ani polskému zlotému, který ke konci odpoledne zamířil nad hladinu 4,32 PLN/EUR (nejslabší hodnota od konce února).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu euro sice dopoledne ztrácelo, avšak v odpoledních hodinách dokázalo dopolední ztráty smazat a v souhrnu za celý obchodní den mírně posílit. V závěru odpoledne se kurz nacházel v blízkosti hladiny 1,124 USD/EUR. Výsledek německé průmyslové produkce za červen včera zklamal za celé 2. čtvrtletí průmysl poklesl o 1,8 %. Na obrat k lepšímu to nevypadá ani pro nadcházející měsíce. Na finančních trzích i nadále panují obavy ze zpomalení globální ekonomiky, z čehož včera profitovaly americké dluhopisy či zlato.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (červenec)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 3. srpna)