ČR: Obchodní bilance v květnu v přebytku 18,2 mld. CZK.
Maďarsko: Průmyslová produkce v květnu -0,7 % m/m a +9,2 % r/r.
Německo: Průmyslová produkce v květnu -1,3 % m/m. Obchodní bilance vykázala v květnu přebytek ve výši 21,0 mld. EUR.
Eurozóna: Výnos necelé třetiny všech vládních dluhopisů eurozóny je nižší než depozitní sazba Evropské centrální banky (ECB), a tato aktiva tak nesplňují podmínky nákupu cenných papírů skrze program QE.
USA: Změna zaměstnanosti podle ADP v červnu +172 tisíc. Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 2. července: 254 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se včera vůči euru v podstatě nehýbala. Obchodní seanci uzavřela na hladině 27,04 CZK/EUR. Obchodní bilance vykázala nejvyšší květnový přebytek v historii, nicméně výsledek se i tak do vývoje kurzu v podstatě nepromítl. Ani dnes neočekáváme, že by ekonomická data znatelněji ovlivnila dění na trhu.
USDCZK & PLNCZK: Volatilita koruny vůči americkému dolaru byla opět velmi nízká. Obchodování probíhalo v úzkém pásmu 24,33 – 24,47 CZK/USD a kolem 17. hodiny se domácí měna kotovala na 24,42 CZK/USD. Ani na páru se zlotým jsme u koruny nebyli svědky podstatnějších výkyvů. Kurz se v průběhu dne pohyboval převážně kolem hranice 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si včera lehce přilepšily. Maďarský forint posílil do pozdního odpoledne k úrovni 314,7 HUF/EUR. Zlotý se v závěru odpoledne kotoval na 4,423 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru panoval klid. Obchody se během evropské seance uskutečnily v rozmezí 1,105 – 1,111 USD/EUR. Nová makrodata do vývoje eurodolaru příliš nepromluvila. Ráno vyšla zpráva, že německá průmyslová produkce byla v květnu poměrně slabá. Odpoledne pak přišla data ze Spojených států, která sice dopadla pozitivně, ale i tak americkému dolaru nepomohla k ziskům. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstává nadále relativně nízký a tvorba nových pracovních míst v soukromém sektoru postupně stoupá. I dnes se dočkáme novinek z amerického trhu práce. Pro dolar bude důležité, aby tato čísla nepřinesla nějaké negativní překvapení.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová produkce (květen), Maloobchodní tržby (květen), Stavebnictví (květen)
Maďarsko: Obchodní bilance (květen), Index spotřebitelských cen (červen)
Německo: Obchodní bilance (květen)
USA: Míra nezaměstnanosti (červen), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (červen)