ČR:Maloobchodní tržby v únoru vzrostly o 0,4 % m/m a o 5,1 % r/r.
Německo:Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 0,7 % m/m a poklesla o 0,4 % r/r.
USA: V březnu bylo vytvořeno 196 tis. nových pracovních míst, přičemž míra nezaměstnanosti setrvala na 3,8 % a průměrné hodinové výdělky se zvýšily o 0,1 % m/m, respektive 3,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si vůči euru v pátek připsala další zisky a zkraje odpoledne se nacházela těsně nad hladinou 25,60 CZK/EUR. V souhrnu za celý minulý týden koruna posílila o zhruba 25 haléřů a téměř kompletně vymazala ztráty z druhé poloviny března. Z domácích ekonomických dat byly v pátek zveřejněny únorové maloobchodní tržby, které solidně vzrostly jak v meziměsíčním, tak i v meziročním srovnání. Z čísel z maloobchodu je zjevné, že domácnosti v prvních dvou měsících letošního roku zatím spotřebu nijak neomezily. V pátek byl rovněž zveřejněn zápis z březnového zasedání bankovní rady České národní banky, z kterého vyplynulo, že pro zvýšení sazeb hlasovali konkrétně V. Benda a A. Michl (potvrdilo se tak to, co jsme avizovali ihned po zasedání ČNB). Dnešek je bohatý na domácí makrostatistiky, když hlavní pozornost bude upřena na únorový průmysl.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek dopoledne posílila a ještě na začátku odpoledne se nacházela těsně pod hladinou 22,80 CZK/USD. Ve druhé polovině odpoledne však většinu zisků odevzdala. Na měnovém páru s polským zlotým se během pátku obchodovalo 2-3 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint šel v pátek proti vývoji v regionu a oslabil nad hladinu 321 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval primárně kolem hladiny 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru v pátek mírně oslabilo a týden zavíralo na hladině 1,122 USD/EUR. V pátek ráno přišla po dlouhé době konečně alespoň trochu optimisticky laděná čísla z německého průmyslu (únorová průmyslová produkce). Vyhráno však německý průmysl zatím rozhodně nemá, když předstihové indikátory (Ifo, PMI) či nové průmyslové zakázky zatím žádný výraznější obrat k lepšímu rozhodně nenaznačují. Odpoledne v neprospěch dolaru slovně intervenoval americký prezident D. Trump (Fed by podle něj měl snížit sazby a zahájit kvantitativní uvolňování) - jeho slova se však do kurzu americké měny v podstatě nijak nepromítla.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce, Zahraniční obchod (únor), Podíl nezaměstnaných osob (březen)
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix (duben)
Německo: Zahraniční obchod (únor)
USA: Průmyslové objednávky (únor), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (únor) – finální údaj