ČR: Průmyslová produkce v prosinci poklesla o 2,2 % m/m, avšak vzrostla o 2,7 % r/r. V souhrnu za rok 2016 průmysl vzrostl o 2,9 %. Ve stavebnictví produkce v prosinci vzrostla o 2,1 % m/m a o 1,9 % r/r, avšak v souhrnu za rok 2016 poklesla o 7,6 %. V zahraničním obchodu byla v prosinci obchodní bilance schodková ve výši 5,0 mld. korun, avšak v souhrnu za celý rok 2016 vykázala rekordní přebytek ve výši 183,9 mld. korun. ČNB v prosinci intervenovala proti posílení koruny ve výši 4,2 mld. korun a devizové rezervy na konci ledna činily již 96,6 mld. eur.
Německo: Průmyslová produkce v prosinci poklesla o 3,0 % m/m, respektive o 0,7 % r/r.
USA: Schodek obchodní bilance v prosinci činil 44,3 mld. dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Kurz koruny vůči euru je již řadu měsíců přilepený na intervenční hladině 27 CZK/EUR a na první pohled se zde vůbec nic zajímavého neděje. Pod pokličkou intervenčního režimu to však vře a Česká národní banka (ČNB) musí občas a nyní často „vytisknout“ pěkných pár miliard korun, aby intervenční hladinu ubránila. Včera ČNB zveřejnila objem devizových obchodů za prosinec, když ČNB v posledním měsíci loňského roku musela intervenovat ve výši 4,2 mld. korun. To je však celkem malé číslo oproti lednu, kdy byl objem intervencí ČNB téměř čtyřikrát větší (devizové rezervy v lednu vzrostly na 96,6 mld. eur z prosincových 81,3 mld. eur). Jen pro srovnání, když ČNB v listopadu 2013 oznámila zavedení intervenčního režimu, tak proti koruně intervenovala ve výši 7,5 mld. eur. Co se týká velikosti devizových rezerv, velmi pravděpodobně se nejedná o konečné číslo, když ČNB bude muset intervenovat i během února a března. Lednové maxi číslo však již pravděpodobně překonáno nebude, když předpokládám, že zájem spekulativního kapitálu o korunu přeci jen mírně poleví.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý dopoledne oslabila a během dne se pohybovala i nad hladinou 25,30 CZK/USD. V průběhu odpoledne si však další zisky nepřipsala. Vůči polskému zlotému koruna lehce posílila a zamířila pod 6,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý vůči euru oslabil z tříměsíčních maxim k úrovni 4,30 PLN/EUR. Dnes se dozvíme výsledek zasedání polské centrální banky, avšak s velkou pravděpodobností bez výraznějšího dopadu na kurz zlotého. Druhá regionální měna, maďarský forint, pro změnu v závěru úterního odpoledne posílila pod úroveň 309 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru dále oslabovalo, když během dopoledne zamířilo pod hladinu 1,07 USD/EUR a pod touto úrovní se udrželo i v odpoledních hodinách.