ČR: Průměrná reálná mzda v 2. kvartále +2,7 % r/r.
Slovensko: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +3,2 % r/r.
Německo: Průmyslová produkce v červenci -1,4 % m/m a -0,6 % r/r.
Maďarsko: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +0,5 % k/k a +2,5 % r/r.
USA: Míra nezaměstnanosti v srpnu klesla z 5,3 % na 5,1 %. Změna počtu pracovních míst v srpnu: 173 tisíc. Průměrná reálná mzda v srpnu +2,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Od začátku týdne se koruna na měnovém páru s eurem de facto nepohnula. V pátek byl kurz rovněž přikovaný jen v nepatrné vzdálenosti od hranice 27 CZK/EUR. Výsledek vývoje průměrné mzdy příjemně překvapil. Její nárůst byl nejvyšší od roku 2009. Koruna na pozitivní data však opět nemohla reagovat, jelikož posílení ze současných hodnot je vzhledem k intervenční politice ČNB nemožné. Pro tento týden neočekáváme zásadnější změny. Koruna by se mohla potenciálně přesunout pouze ke slabším hodnotám, ale k jejímu oslabení nejsou momentálně žádné důvody. Jedině, že by se ČNB rozhodla proti domácí měně výrazněji zasáhnout.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se vůči americkému dolaru podařilo zprvu posílit, ale do konce obchodní seance se přesunula do mírně ztráty a ukončila na úrovni 24,30 CZK/USD. Obdobný scénář se odehrál i na páru se zlotým, kde koruna posílila k 6,357 CZK/PLN, ale během pozdního odpoledne se vrátila k hladině 6,406 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint v závěru týdne lehce oslabil. Kolem 17. hodiny se kotoval v blízkosti úrovně 313,5 HUF/EUR. Zlotý během dne čelil výkyvům na obě strany. Nakonec uzavřel ve ztrátě na 4,226 PLN/EUR.
EURUSD: Pro světové finanční trhy byla v pátek klíčovým hybatelem data z amerického trhu práce. Jejich výsledky byly smíšené a vzápětí po jejich zveřejnění došlo na eurodolaru k výkyvům na obě strany. Do konce evropské seance se dolaru podařilo nepatrně posílit k 1,110 USD/EUR. Z amerických dat dopadla příznivě míra nezaměstnanosti. Na druhou stranu nárůst pracovních míst byl nižší, než se očekávalo. Důvod, proč jsou data z trhu práce terčem velké pozornosti, je jednoduchý. Jedná se totiž o klíčový faktor, na základě kterého Fed rozhodne, zda zvýší úrokové sazby již během tohoto září.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová produkce (červenec), Obchodní bilance (červenec)