Eurozóna:Kompozitní index PMI v červenci potvrzen na hodnotě 51,5 bodu, přičemž složka PMI ve službách činila 53,2 bodu a složka PMI ve výrobním sektoru 46,5 bodu. Index důvěry investorů Sentix v srpnu poklesl na -13,7 z červencových -5,8 bodu.
USA:Index aktivity ISM v sektoru služeb v červenci poklesl na 53,7 z červnových 55,1 bodu. Kompozitní index PMI v červenci vzrostl na 52,6 z červnových 51,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na začátku nového týdne mírně oslabila a pohybovala se cca 1–3 haléře pod hladinou 25,80 CZK/EUR. Dnes budou zveřejněna čerstvá čísla z domácí ekonomiky, a to konkrétně průmyslová a stavební produkce a zahraniční obchod, vše za červen. Za pozornost budou stát především čísla z průmyslu. V letošním roce lze totiž zatím pozorovat divergenci mezi tvrdými čísly v podobě průmyslové produkce a slabými měkkými ukazateli v podobě indexů podnikatelských nálad (např. PMI). Zajímavá je i skutečnost, že český průmysl je zatím poměrně imunní vůči vývoji v německém průmyslu. V Polsku, kde byla data za červnový průmysl zveřejněna před cca tři týdny, byl výsledek produkce velkým zklamáním. V případě ČR tak bude důležité sledovat, zda červnová průmyslová data náhodou nenaznačí skrz nové zakázky výraznější zpomalení směrem pro 2. polovinu roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna v pondělí připsala zisky necelých 15 haléřů a obchodování se seshora přiblížilo hladině 23 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování cca 2-3 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v úvodu týdne posílil pod hladinu 327 HUF/EUR, zatímco polský zlotý osciloval v rozmezí 4,31 – 4,32 PLN/EUR.
EURUSD: Začátek nového týdne na hlavním měnovém páru přinesl oslabování dolaru vůči euru a ke konci odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,12 USD/EUR. V eurozóně i v USA byly sice zveřejněny indexy podnikatelských nálad (PMI, ISM), avšak dominantní dopad na eurodolar a finanční trhy obecně měl jednoznačně zostřující se obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Euru k posílení vůči dolaru pomohl vývoj čínského jüanu k americké měně – jüan oslabil nad hladinu 7 CNY/USD, kde se nacházel naposledy v roce 2008. Guvernér čínské centrální banky sice prohlásil, že hodlá držet kurz jüanu stabilní a že Čína nebude využívat jüan jako nástroj eliminující negativní dopady amerických cel, což však neznamená, že tomu tak skutečně bude. Obzvláště, když vztahy mezi USA a Čínou jsou měsíc po summitu G20 v Ósace vážně narušeny a hledání kompromisu v obchodních otázkách pravděpodobně bude ještě obtížnější, než tomu bylo doposud.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (červen), Zahraniční obchod (červen)
Německo: Nové průmyslové zakázky (červen), Index PMI ve stavebnictví (červenec)
USA: Projevy centrálních bankéřů (Fed) – J. Bullard