ČR: Domácí ekonomika podle zpřesněného odhadu v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla o 0,4 % kv./kv. a o 3,0 % r/r.
Eurozóna:Kompozitní index nákupních manažerů PMI v květnu vzrostl na 53,1 bodu z dubnových 52,9 bodu. Maloobchodní tržby v dubnu oproti březnu stagnovaly a vzrostly o 1,4 % r/r.
USA: Data z pracovního trhu ukázala, že v květnu bylo v USA vytvořeno 38 tis. nových pracovních míst (NFP) a míra nezaměstnanosti poklesla na 4,7 % z dubnových 5,0 %. Hodinové výdělky v květnu vzrostly o 2,5 % r/r. Index aktivity ISM ve službách v květnu poklesl na 52,9 bodu. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu vzrostly o 3,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v závěru minulého týdne nijak nelišilo od vývoje v květnu a probíhalo výhradně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil zpřesněný odhad výkonosti české ekonomiky v 1. čtvrtletí letošního roku. Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 0,4 % kv./kv. a o 3,0 % r/r. Na první pohled tempo růstu HDP sice zaostalo za loňským rokem, ale souhrnné číslo rozhodně nelze hodnotit negativně. Z nabídkového pohledu k růstu HDP přispěl nejvíce zpracovatelský průmysl, na straně poptávky spotřeba domácností. Dnes ČSÚ zveřejní vývoj mezd za 1. čtvrtletí.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny k americkému dolaru byl v pátek poznamenán slabšími odpoledními daty z amerického pracovního trhu. Koruna díky tomu v závěru týdne posílila během dvou hodin o téměř 40 haléřů a týden zavírala výrazně pod hladinou 24 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna v pátek mírně oslabila a v odpoledních hodinách se nacházela nad hladinou 6,15 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý i v závěru týdne vůči euru pohyboval v rozmezí 4,375 – 4,395 PLN/EUR. Polská měna v pátek jen částečně následovala maďarský forint, který vůči euru posílil pod hladinu 312 HUF/EUR.
EURUSD: Euro v pátek odpoledne vůči americkému dolaru výrazně posílilo, když reagovalo na slabší data z USA (NFP, index ISM). Zatímco v pátek dopoledne se obchodovalo zhruba kolem úrovně 1,115 USD/EUR, tak v závěru odpoledne již v blízkosti hladiny 1,135 USD/EUR. Slabší data z USA zároveň výrazně snížily šance, že by americká centrální banka (Fed) na červnovém zasedání zvýšila úrokové sazby.