ČR: Průměrná mzda v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla nominálně o 7,4 % r/r.
Eurozóna:Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla na 7,6 % z březnových 7,7 %. Spotřebitelské ceny v květnu podle předběžného odhadu zpomalily na 1,2 % r/r z dubnových 1,7 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny v květnu podle předběžného odhadu vzrostly o 0,2 % m/m a 2,3 % r/r.
USA: Průmyslové objednávky v dubnu poklesly o 1,0 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu potvrzeny na -2,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si vůči euru v úterý připsala další zisky a posílila hlouběji pod hladinu 25,80 CZK/EUR. Statistika mzdového vývoje ukázala, že si mzdy na začátku letošního roku udržely velmi solidní růst, když v nominálním vyjádření se průměrná i mediánová mzda zvýšily shodně o 7,4 % r/r. Česká národní banka (ČNB) v květnové prognóze počítala s růstem o 6,9 %, takže čistě z tohoto pohledu představuje rychlejší růst mezd pro ČNB mírně proinflační riziko. Lehce rychlejší růst mezd však podle nás rozhodování bankovní rady ČNB příliš neovlivní a do konce letošního roku i nadále očekáváme stabilitu úrokových sazeb. Víceméně ve stejném duchu včera hovořil i člen bankovní rady T. Holub. Dnes bude zveřejněna další statistika, a to konkrétně dubnový maloobchod.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se v úterý obchodovalo kolem hladiny 22,90 CZK/USD. Vůči polskému zlotému si koruna přispala zisky necelých 2 haléřů.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v úterý pokračovalo posilování maďarského forintu z ranních 323 na cca 322 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru probíhalo v širším okolí hladiny 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice euro zkraje úterního dopoledne posílilo na necelých 1,128 USD/EUR (nejsilnější hodnota eura za poslední 1,5 měsíce), avšak v souhrnu zacel ý den společná evropská měna lehce ztratila a zavírala v blízkosti hladiny 1,123. Před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky centrální bankéře určitě nepotěšilo výrazné zpomalení květnové inflace, když jádrová složka inflace činila jen 0,8 % r/r. V USA byla hlavní pozornost upřena na projev šéfa Fedu J. Powella, který však nebyl ohledně výhledu na měnovou politiku tak konkrétní jako v pondělí odpoledne jeho kolega J. Bullard. Powell však zmínil, že Fed bude jednat tak, aby podporoval ekonomickou expanzi americké ekonomiky, což lze nepřímo přeložit jako ochotu snížit sazby v případě dalších negativních signálů z americké ekonomiky.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (duben)
Eurozóna: Kompozitní index PMI (květen) – finální údaj, Index cen průmyslových výrobců (duben), Maloobchodní tržby (duben)
Polsko: Zasedání tamní centrální banky NBP
USA: Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru ADP (květen), Souhrnné indexy podnikatelské důvěry ISM a PMI (květen), Projevy centrálních bankéřů – Clarida (Fed), Béžová kniha Fedu