ČR: Výrobní PMI index v červnu poklesl z 53,3 b. na 51,8 b. Hrubý domácí produkt v 1. kvartále podle finální revize +0,4 % k/k a +3,0 % r/r.
Polsko: Výrobní PMI index se v červnu snížil z 52,1 b. na 51,8 b.
Maďarsko: Výrobní PMI index v červnu poklesl z 52,3 b. na 50,9 b.
Německo: Výrobní PMI index v červnu vzrostl z 54,4 b. na 54,5 b.
Eurozóna: Výrobní PMI index v červnu vzrostl z 52,6 b. na 52,8 b. Míra nezaměstnanosti v květnu na úrovni 10,1 %.
EU: Evropská unie prodloužila ekonomické sankce proti Rusku do konce roku 2017.
USA: Výrobní PMI index v červnu vzrostl z 52,6 b. na 52,8 b. Výrobní ISM index se v červnu zvýšil z 51,3 b. na 53,2 b. Stavební výdaje v květnu -0,8 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v závěru týdne příliš nehýbala. Obchodní seanci završila u hladiny 27,11 CZK/EUR. Celkově se zveřejněná data z domácí ekonomiky do vývoje kurzu v podstatě nepromítla. V druhé polovině týdne nás čeká vícero důležitých statistik, přesto ale neočekáváme, že by korunu znatelněji rozhýbaly.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem byla volatilita koruny rovněž poměrně nízká. Ráno domácí měna lehce slábla a odpoledne zase nepatrně posílila. Kolem 17. hodiny se kotovala na úrovni 24,35 CZK/USD. Koruna vůči zlotému vstoupila do obchodní seance na slabších hodnotách, nicméně v průběhu dne většinu ztrát umazala a ukončila na 6,154 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v pátek korigovaly čtvrteční zisky. Zatímco v ranních hodinách se zlotý pohyboval na 4,375 PLN/EUR, tak v závěru odpoledne se obchodovalo u 4,408 PLN/EUR. Pro forint byl scénář de facto obdobný. Jen s tím rozdílem, že maďarská měna se dostala do mírně červených čísel a uzavřela na hranici 317 HUF/EUR.
EURUSD: Vývoj hlavního měnového páru byl relativně klidný. Na finančních trzích panovala pozitivní nálada, z čehož těžilo i euro. Společná evropská měna tak během evropské seance posílila k úrovni 1,115 USD/EUR. Co se týče ekonomických dat, tak ta se do dění na trhu příliš nepromítla. Ve Spojených státech překvapil výsledek červnového výrobního ISM indexu, který podstatně předčil očekávání. Tento týden budou na trzích stále patrné dozvuky z referenda o Brexitu. Ve středu by pak s eurodolarem mohlo zahýbat vystoupení guvernéra ECB M. Draghiho, a v druhé polovině týdne vyjdou klíčová čísla z amerického trhu práce.