ČR: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v březnu mírně poklesl na 57,5 bodu. Přebytek veřejných financí v roce 2016 činil 29,3 mld. korun, tj. 0,62 % HDP. Za první tři měsíce letošního roku činí přebytek státního rozpočtu 4,7 mld. korun.
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMIve zpracovatelském průmyslu v březnu potvrzen na 56,2 bodu. Ceny ve výrobě v únoru vzrostly o 4,5 % r/r. Míra nezaměstnanosti v únoru poklesla na 9,5 %.
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v březnu poklesl na 53,5 bodu.
USA: Index ISM ve zpracovatelském průmyslu v březnu poklesl na 57,2 bodu z únorových 57,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru v úvodu nového týdne již opět pokračovalo blíže intervenční hladině 27 CZK/EUR. Oslabení koruny z druhé poloviny minulého týdne, které souviselo s výsledkem zasedání bankovní rady ČNB, je tak již minulostí. Zatímco ještě v minulém týdnu platil závazek ČNB neukončit intervenční režim do konce března, tak od začátku dubna již tento závazek neplatí a ČNB může ukončit intervenční režim v podstatě kdykoliv. Zvýšenou pozornost je však nutné věnovat dubnovým čtvrtkům, kdy zasedají centrální bankéři na tzv. malých zasedáních. Včera zveřejněná ekonomická data do kurzu koruny nijak nepromluvila. Index PMI zůstal i v březnu výrazně nad hladinou 50 bodů a signalizuje tak pokračující konjunkturu v domácím průmyslu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pondělí pohybovala zhruba v rozmezí 25,25 – 25,40 CZK/USD. Krátkodobé oslabení koruny z minulého týdne je již zapomenuto a koruna tak již opět kopíruje vývoj na eurodolaru. Vůči polskému zlotému koruna mírně posílila a zamířila hlouběji pod hladinu 6,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úvodu týdne maďarský forint vůči euru pohyboval především pod hladinou 309 HUF/EUR. Polský zlotý ve vtahu ke společné evropské měně oslabil až na odpoledních téměř 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úvodu nového týdne pokračovalo obchodování pod hladinou 1,07 USD/EUR. V závěru odpoledne se sice dolar dostal krátce k úrovni 1,064 USD/EUR, avšak výraznější zisky si nepřipsal. Ekonomickým datům včera na obou stranách Atlantiku dominovaly předstihové indikátory z průmyslu – jak v Evropě, tak i v USA pozorujeme silné hodnoty indikátorů PMI a ISM, což by se mělo výsledně odrazit i do tvrdých dat o průmyslové produkci. V eurozóně byla navíc zveřejněna únorová míra nezaměstnanosti, která se nachází na nejslabších hodnotách od roku 2009. Detailnější pohled na pracovní trh však stále naznačuje mezery, když se dlouhodobá míra nezaměstnanosti ještě nachází nad dlouhodobým průměrem.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Maloobchodní tržby (únor), projev prezidenta Evropské centrální banky M. Draghiho
USA: Obchodní bilance (únor), Průmyslové zakázky (únor)