Polsko: Čtvrtletní běžný účet v 3. kvartále v deficitu 2527 mil. EUR.
USA: Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 26. prosince: 287 tisíc. Index aktivity ISM Chicago v prosinci poklesl z 48,7 b. na 42,9 b. Rozjednané prodeje domů v listopadu -0,9 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru zůstalo na konci roku 2015 beze změny. Kurz se opět udržel v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR a vzdálil se od ní nanejvýše o 3 haléře. Zkraje letošního roku neočekáváme, že by vývoj koruny z ničeho nic ožil a domácí měna výrazněji oslabila. Prostor k jejímu posílení je již vyčerpaný, jelikož případný posun kurzu pod 27 CZK/EUR by Česká národní banka (ČNB) v rámci své intervenční politiky znemožnila. Co se týče domácích ekonomických statistik, tak dnes bude sice zveřejněn prosincový index PMI za výrobní sektor, jeho výsledek ale vývoj kurzu nejspíše nijak neovlivní.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem minulý čtvrtek mírně oslabila a v pozdních odpoledních hodinách se kotovala na hladině 24,83 CZK/USD. Vůči zlotému se koruně podařilo lehce posílit a uzavřela na úrovni 6,322 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny nabraly v závěru roku ztráty. To platí zejména pro forint, který do konce obchodní seance oslabil k 315,8 HUF/EUR. Zlotý opustil svou silnou pozici, na které se držel poslední dva týdny. Ve čtvrtek uzavřel na hladině 4,274 PLN/EUR.
EURUSD: Vzhledem ke zkráceným obchodním hodinám a nízké likviditě na trzích se dalo očekávat, že na hlavním měnovém páru nedojde k větším pohybům. Akorát kolem poledne si americký dolar vůči euru trochu polepšil a uplynulý rok zakončil u hranice 1,09 USD/EUR. Tento týden se již do směřování eurodolaru začnou promítat i ekonomická data, a to především ta ze Spojených států. Co se týče výhledu pro rok 2016, tak vývoj eura k dolaru bude odvislý od toho, jak rychle bude Fed zvyšovat úrokové sazby a jak moc se bude či nebude dařit evropské ekonomice. V souhrnu za celý rok očekáváme oslabení americké měny a to zejména ve druhé polovině roku.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec)
Maďarsko: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec)
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec), Index spotřebitelských cen (prosinec)
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec), Index spotřebitelských cen (prosinec)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec)
USA: Index spotřebitelských cen (prosinec), Index ISM ve výrobním sektoru (prosinec), Výdaje ve stavebnictví (listopad)