Eurozóna: Index ekonomického sentimentu se aktuálně nachází na úrovni -0,33 bodu. Spotřebitelská důvěra se podle finálního říjnového údaje propadla na hladinu -17,9 bodu, tedy o 0,1 bodu níž, než jak tomu bylo naposled.
Německo: Hrubý domácí produkt se ve třetím letošním čtvrtletí podle předběžného odhadu propadl o 0,1 procenta. Ve srovnání se stejným období loňského roku činí pokles dokonce 0,3 procenta. Index spotřebitelských cen se v říjnu, rovněž dle předběžného odhadu, meziměsíčně nijak nezměnil, ovšem v rámci meziročního srovnání došlo k nárůstu o 3,8 procenta.
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se nyní nachází na hladině -19,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se vstup do nového obchodního týdne z pohledu „eurového“ trhu vydařil náramně. Polepšila si totiž o znatelných osm haléřů, a to navíc navzdory docela zásadnímu zaváhání chvíli před polednem. V odpoledních hodinách ovšem všechny tyto ztráty nejenže umazala, ale ještě přidala něco navíc, díky čemuž uzavřela na hodnotě 24,55 CZK/EUR. To je její nejlepší počin od 12. října.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj byl během včerejšího dne k vidění rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. Na něm si česká měna dokonce polepšila ještě o něco víc než v předchozím případě, neboť posílila o 19 haléřů až na konečných 23,12 CZK/USD. Úspěšný vstup do dalšího týdne pak koruna završila svým výkonem na devizovém trhu s polským zlotým. Na něm přidala k dobru jeden haléř a stlačila tak hodnotu směnného kurzu na úroveň 5,51 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Dařilo se také maďarskému forintu. I tato měna si v pondělí navzdory několika dílčím zaváháním vůči euru polepšila a posílila k hladině 382,1 HUF/EUR. A konečně, pondělní úspěch středoevropských měn potvrdil svým výkonem proti euru též polský zlotý – v jeho případě došlo ke zlepšení z ranních 4,463 PLN/EUR na pozdějších 4,456 PLN/EUR.
EURUSD: Euro si alespoň částečně spravilo chuť na hlavním měnovém páru, na němž až na výjimky udávalo tempo de facto po celý den. Výsledkem jeho snahy pak byl kurz 1,062 USD/EUR. Na podobných hodnotách se jednotná evropská měna nacházela naposledy minulé úterý.
Očekávaná data a události
ČR: Vývoj HDP (Q3/2023), peněžní nabídka M3 (září).
Eurozóna: Vývoj HDP (Q3/2023), index spotřebitelských cen (říjen).
Německo: Maloobchodní tržby, index cen dovozu (oboje září).
Polsko: Index spotřebitelských cen (říjen).
USA: Spotřebitelská důvěra, index PMI z okolí Chicaga (obojí říjen).