Eurozóna: Spotřebitelská důvěra se dle finálního údaje propadla na hodnotu – 5,3 bodu. Ještě v červenci se přitom pohybovala na úrovni -4,4 bodu. Index podnikatelského klimatu se aktuálně drží na hranici 1,75 bodu.
Německo: Index spotřebitelských cen se podle předběžného odhadu nyní nachází na stejné hladině jako před měsícem. V meziročním srovnání se pak zvýšil o 3,9 procenta.
USA: Objem rozjednaných prodejů nemovitostí se v červenci meziročně propadl o 1,8 procenta, index výrobní aktivity v okolí Dallasu se aktuálně pohybuje na hodnotě rovných devíti bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Začátek nového týdne se české koruně vůbec nepovedl. Její měnový kurz vůči euru měl během včerejška jednoznačný vývoj, který však hrál v její neprospěch. Ještě časně zrána bylo jedno euro k dostání za 25,51 koruny, svými dílčími zisky se každopádně propracovalo do situace, kdy investoři na jeho zakoupení potřebovali až 25,58 Kč.
USDCZK & PLNCZK: Velice podobný trend byl k vidění rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. Jediný rozdíl byl snad jen v tom, že v samém závěru dne se tuzemské měně podařilo své předchozí ztráty částečně umazat. I tak se ale kurz vyšplhal na úroveň 21,67 CZK/USD. Nevydařený vstup do nového týdne česká měna korunovala oslabením své pozice na devizovém trhu, kde se směnuje za polský zlotý a naopak. Z ranní hodnoty 5,57 CZK/PLN si pohoršila až na odpoledních 5,61 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Komu se na rozdíl od koruny v pondělí dařilo, byl maďarský forint. Navzdory několika dílčím ztrátám si polepšil, a to tak, že se jeho směnný kurz snížil na úroveň 347,9 HUF/EUR. Svoji bilanci napravil rovněž polský zlotý. Jeho směnný kurz vůči jednotné evropské měně se dostal na nejnižší úroveň za více než deset dní, konkrétně pak na hranici 4,563 PLN/EUR.
EURUSD: Nahoru a dolů kurz osciloval v případě hlavního měnového páru, tedy eura a amerického dolaru. Důležité ale je, že jeho hodnota zůstala nezměněna, ráno i odpoledne stálo euro 1,18 USD.
Očekávaná data a události
ČR: Vývoj HDP (Q2/2021).
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (srpen).
Německo: Vývoj míry nezaměstnanosti (srpen).
Polsko: Index spotřebitelských cen, vývoj HDP (Q2/2021).
USA: Index nákupních manažerů z okolí Chicaga (srpen), index spotřebitelské důvěry dle organizace The Conference Board (srpen).