Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu se aktuálně pohybuje na úrovni 105,0 bodu, spotřebitelská důvěra nyní podle finálního údaje činí – 21,1 bodu.
Německo: Index spotřebitelských cen v květnu dle předběžného údaje meziměsíčně poskočil o 0,9 procenta. V rámci meziročního srovnání šlo o nárůst ve výši 7,9 procenta. Index cen dovozu se v dubnu v porovnání s předešlým měsícem zvýšil o 1,8 procenta. Meziročně jde každopádně o 31,7procentní nárůst.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Začátek nového týdne dopadl v případě české koruny poněkud rozporuplně. Ačkoliv v průběhu pondělního obchodování zaznamenala několik dílčích zisků, v konečném zúčtování vůči jednotné evropské měně oslabila. Zatímco ráno bylo euro na zdejších trzích k dostání za 24,7 koruny, odpolední kurz činil 24,72 CZK/EUR.
USDCZK& PLNCZK: V případě měnového páru s americkým dolarem byla situace diametrálně odlišná. Časně zrána sice koruna oslabila, nicméně zásluhou pozdních odpoledních zisků veškeré předešlé ztráty smazala, a k tomu přidala ještě něco navíc. Výsledný kurz proto dosáhl hodnoty 22,93 CZK/USD. Také v rámci devizového trhu koruny s polským zlotým se v pondělí přehupovaly misky vah z jedné strany na druhou, ovšem i zde nakonec slavila úspěch česká měna. Ta posílila k hranici 5,39 PLN/CZK.
EURHUF& EURPLN: Dolů a pak zase nahoru - tak by se ve stručnosti dal charakterizovat vývoj na měnovém páru eura a maďarského forintu. V jednu chvíli spadl kurz až k hodnotě 392,1 HUF/EUR, jenže pak se jednotná evropská měna chopila iniciativy a posílila k úrovni rovných 393 forintů – třebaže to bylo stále níž než brzy ráno. Polskému zlotému se včera nedařilo ani v rámci devizového trhu, kde se směňuje za euro. Z ranních 4,570 PLN/EUR se v průběhu dne stalo konečných 4,583 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru, tedy eurodolaru, byly po celý den k vidění výkyvy oběma směry. Ze vzájemného klání nicméně nakonec vzešlo vítězně euro, jež posílilo k úrovni 1,078 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Česko: Vývoj HDP (Q1/2022).
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (květen), summit lídrů EU.
Německo: Vývoj míry nezaměstnanosti (květen).
Polsko: Vývoj HDP, index spotřebitelských cen.
USA: Index PMI z okolí Chicaga (květen), spotřebitelská důvěra (květen).