Klíčové události
- Německo: Index německé spotřebitelské důvěry GfK v červenci vzrostl z 9,8 b. na 10,1 b. Index spotřebitelských cen v červnu +0,1 % m/m a +0,3 % r/r.
- Eurozóna: Prezident ECB M. Draghi uvedl, že rozhodnutí o Brexitu sníží růst HDP eurozóny zhruba o 0,5 %. Spotřebitelská důvěra v červnu stagnovala na -7,3 b.
- USA: Výdaje na osobní spotřebu v květnu +0,4 % m/m. Rozjednané prodeje domů v květnu -3,7 % m/m a +2,4 % r/r. Osobní příjem v květnu +0,2 % m/m. Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -2,6 % t/t.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Koruna včera na měnovém páru s eurem zaznamenala mírné výkyvy na obě strany, kdy v dopoledních hodinách nejdříve posílila, a poté během odpoledne opět oslabila a uzavřela na 27,13 CZK/EUR. Pozornost se dnes zaměří na zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). ČNB s vysokou pravděpodobností nebude činit žádné změny v současné podobě měnové politiky. Je však možné, že v reakci na rozhodnutí o Brexitu zváží prodloužení intervenčního režimu na koruně do konce roku 2017.
- USDCZK & PLNCZK: Domácí měna vůči americkému dolaru posilovala k úrovni 24,33 CZK/USD. V závěru odpoledne ale tyto zisky částečně korigovala a kolem 17. hodiny se kotovala na 24,41 CZK/USD. Vůči zlotému se koruna příliš nehýbala. Obchodování probíhalo v blízkosti hranice 6,13 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Volatilita zbylých středoevropských měn byla vůči euru poměrně nízká. Forint se pohyboval převážně kolem 316,5 HUF/EUR. Na zlotém panovalo de facto bezvětří. Kurz se v průběhu dne držel u hladiny 4,42 PLN/EUR.
- EURUSD: Dění na hlavním měnovém páru včera nebylo příliš zajímavé. Euru se podařilo nabrat malé zisky a v závěru evropské seance se kotovalo na úrovni 1,112 USD/EUR. Co se týče makroekonomických dat, tak německá inflace v červnu naplnila očekávání a odrazila se od nulové hranice. Data ze Spojených států dopadla opět smíšeně. Zatímco osobní výdaje a příjmy vykázaly relativně dobré výsledky, tak rozjednané prodeje domů nenaplnily odhady.
Očekávaná data a události
- ČR: Zasedání bankovní rady ČNB
- Maďarsko: Obchodní bilance (duben), Index cen výrobců (duben)
- Německo: Míra nezaměstnanosti (červen), Hrubý domácí produkt (1. kvartál),
Maloobchodní tržby (květen)
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen (červen)
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Chicagský PMI index (červen)