ČR:V devizových rezervách České národní banky se zastoupení eura loni snížilo o 5 p.b. na 61 %, zatímco u amerického dolaru vzrostlo o 5 p.b. na 23 %.
Eurozóna:Růst peněžní zásoby M3 v březnu zrychlil na 4,5 % r/r z únorových 4,3 % r/r. Index ekonomické důvěry v dubnu poklesl na 104,4 z březnových 105,6 bodu.
USA:Jádrový deflátor výdajůna osobní spotřebu PCE v březnu v meziměsíčním srovnání stagnoval a v meziročním zpomalil na 1,6 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úvodu nového týdne mírně posílila. Obchodování se přesunulo těsně pod hladinu 25,70 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v úvodu týdne prázdný. Včerejší stojaté vody rozvířil premiér A. Babiš. Média nejprve informovala, že je ochoten podpořit zavedení sektorové daně na banky. Zkraje odpoledne však byla tato informace A. Babišem dementována s tím, že jeho vyjádření bylo překroucené a on nemá v úmyslu podpořit zavedení sektorové daně ani na banky ani na telekomunikační firmy. České měny se tato vyjádření v podstatě nijak nedotkla, avšak cenovým veletočem si na burze prošly nepřekvapivě akcie bank.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna na začátku nového týdne pohybovala několik haléřů nad hladinou 23 CZK/USD a na měnovém páru s polským zlotým převažovaly obchody v rozmezí cca 1-3 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pondělí nedařilo maďarskému forintu, který v závěru odpoledne prudce oslabil a zamířil nad hladinu 323 HUF/EUR (nejslabší hodnota od poloviny ledna). Polský zlotý se vůči euru pohyboval ponejvíce uprostřed rozmezí 4,29 – 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu nového týdne obchodovalo v úzkém rozmezí 1,115 – 1,117 USD/EUR, když pondělí bylo z pohledu makroekonomických statistik slabší. Během dneška lze očekávat již výraznější pohyby, když ze statistik bude hrát prim předběžný odhad HDP eurozóny za 1. čtvrtletí letošního roku.