Eurozóna:Index ekonomického sentimentu v listopadu vzrostl na 93,7 b. Spotřebitelská důvěra v listopadu dle finálních dat vzrostla na -23,9 b.
Německo:Spotřebitelské ceny v listopadu dle předběžného odhadu vzrostly o 10,0 % r/r, meziměsíčně klesly o 0,5 % (dle údajů harmonizovaných s EU vzrostly o 11,3 % r/r, meziměsíčně stagnovaly).
USA:Index cen nemovitostí v září vzrostl o 0,1 % m/m a o 11,0 % r/r. Spotřebitelská důvěra CB se v listopadu snížila na 100,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna včera na měnovém páru s eurem mírně oslabila. Zatímco ještě ráno se obchodovalo pod hladinou 24,35 CZK/EUR, v průběhu dne koruna postupně zamířila nad tuto úroveň.
USDCZK & PLNCZK: Ztráty si česká měna připsala také vůči americkému dolaru, a to především v odpoledních hodinách, kdy oslabila z okolí hladiny 23,45 CZK/USD nad úroveň 23,55 CZK/USD. Později se jí podařilo umazat jen část ztrát. Mírně včera koruna ztratila také na měnovém páru s polským zlotým, když odpoledne zakončila nad hranicí 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zprvu směřoval do blízkosti hladiny 405 HUF/EUR, v průběhu odpoledne však oslabil na úroveň 410 HUF/EUR. Nakonec umazal jen část ztrát. Polskému zlotému se vůči euru dařilo a navázal tak na své zisky z předešlých dnů. V průběhu včerejšího dne krátce posílil pod hladinu 4,67 PLN/EUR, odpoledne pak zavíral na úrovni 4,68 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo převážně v rozmezí 1,033 – 1,039 USD/EUR. Po poledni si výraznější zisky připsal americký dolar, v průběhu odpoledne pak opět převládal posilující trend eura. Zveřejněna byla finální listopadová data z eurozóny, která potvrdila mírný nárůst spotřebitelské důvěry. Zlepšení zaznamenala také důvěra spotřebitelů v Evropskou unii. Spotřebitelé byli optimističtější ohledně své finanční situace, a to i ve svých očekávání do budoucna. Optimismus vzrostl také co se týče očekávání dalšího vývoje celkové ekonomické situace. Předběžný odhad listopadové spotřebitelské inflace v Německu ukázal, že její růst zpomalil z říjnových 10,4 % r/r na 10,0 %. Inflace se však stále nachází výrazně nad 2% cílem Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
ČR: Peněžní nabídka M3 (říjen)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (listopad)
Německo: Míra nezaměstnanosti (listopad)
Polsko: Hrubý domácí produkt – finální údaj (3. čtvrtletí), Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (listopad)
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (listopad), Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí), Rozjednané prodeje nemovitostí (říjen), Béžová kniha Fedu, Zahraniční obchod (říjen)