USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v září vzrostl o 0,3 % m/m a o 3,7 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v říjnu dle finálních dat klesla na 63,8 b. (mírná revize směrem nahoru).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna si vůči společné evropské měně v závěru týdne udržela předešlé zisky, když stejně jako ve čtvrtek zakončila těsně pod hladinou 24,65 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl i v pátek prázdný.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem česká měna zprvu oslabovala nad hladinu 23,40 CZK/USD, v průběhu odpoledne se jí však podařilo ztráty umazat, a naopak posílila pod úroveň 23,30 CZK/USD. Mírné zisky si koruna v závěru týdne připsala i vůči polskému zlotému, když na konci odpoledne zavírala na hladině 5,52 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru jen mírně oslabil, na konci odpoledne se pohyboval těsně nad hladinou 382,5 HUF/EUR. Polský zlotý postupně na měnovém páru s eurem zamířil k hladině 4,48 PLN/EUR, v průběhu odpoledne část ztrát umazal, v souhrnu tak oproti čtvrtku mírně oslabil. V závěru odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 4,46 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo americkému dolaru, který posiloval pod hladinu 1,055 USD/EUR. V průběhu odpoledne pak převládl posilující trend společné evropské měny, která zakončila na úrovni 1,058 USD/EUR. Zveřejněna byla finální data o říjnové důvěře amerických spotřebitelů dle Michiganské univerzity. Dle konečných údajů došlo k mírné revizi směrem nahoru, i přesto se však důvěra nachází na nejnižší úrovni od května (v září 68,1 b.). Ke zhoršení došlo zejména kvůli zhoršujícím se očekáváním ohledně ekonomických podmínek a narůstajícím obavám o vlastní osobní finance. V menší míře došlo k poklesu také v souvislosti s negativními událostmi v USA i v zahraničí. Růst americkou centrální bankou (Fed) sledované jádrové PCE inflace v září zrychlil z 0,1 % m/m na 0,3 % m/m, nejvíce za poslední 4 měsíce (v souladu s tržním odhadem). V meziročním srovnání však došlo k jejímu zpomalení na 3,7 %, což je nejméně od května 2021 (opět v souladu s tržním očekáváním).