Eurozóna: Index ekonomického sentimentu v září vzrostl na 117,8 ze srpnových 117,6 bodu.
Německo: Dovozní ceny v srpnu zrychlily na 16,5 % r/r z červencových 15 % r/r.
USA: Rozjednané prodeje nemovitostí v srpnu vzrostly o 8,1 % m/m a poklesly o 8,3 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se ve středu vůči euru pohybovala kolem hladiny 25,50 CZK/EUR, když obchodování pod touto hladinou přeci jen mírně převažovalo. Z pohledu dalšího vývoje koruny dnes bude velmi důležité dlouho očekávané zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Nadpoloviční část sedmičlenné bankovní rady již dopředu avizovala, že je vzhledem k akcelerující inflaci připravena zvýšit hlavní úrokovou sazbu rovnou o 50 bazických bodů. Takovéto zvýšení sazeb je finančním trhem v kurzu koruny již téměř plně započteno a z pohledu zasedání budou podle nás klíčové dvě věci. (1) To, zda ČNB skutečně přistoupí k razantnějšímu zvýšení sazeb a za (2) zda bude další rychlé zvyšování sazeb signalizovat i pro 4. čtvrtletí. Pokud budou oba předpoklady splněny, tak se může koruna dočasně vymanit z prodejního tlaku, který je dán vnějším prostředím (posilování USD a výprodeje na akciových trzích) a posílit směrem k hladině 25,30 CZK/EUR. Výraznějšímu posílení koruny pod hladinu 25,30 však příliš nevěříme. Naopak, pokud by ČNB zklamala a zvýšila hlavní sazbu pouze o 25 bazických bodů, tak by to byl impuls pro oslabení koruny minimálně k hladině 25,60, kde se obchodovalo naposledy v závěru srpna.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera oslabila a v závěru odpoledne zespodu testovala hladinu 22 CZK/USD a vůči polskému zlotému lavírovala na hladině 5,50 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve středu setrvávaly pod prodejním tlakem. Maďarský forint ve středu odpoledne oslabil těsně nad hladinu 360 HUF/EUR, zatímco polský zlotý se pohyboval v rozmezí 4,625 – 4,64 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu nedařilo euru. Společná evropská měna oslabila již brzy ráno a následně své ztráty zrychlila během odpoledne po otevření trhů v USA. Ke konci odpoledne se obchodovalo těsně nad hladinou 1,16 USD/EUR a euro se tak dostalo na nejslabší hodnoty od loňského listopadu. Dnes budou velmi důležité nové statistiky z amerického pracovního trhu v podobě týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a to kvůli návaznosti na měnovou politiku americké centrální banky (Fed). Právě nová čísla z pracovního trhu v nejbližších týdnech budou rozhodovat o tom, zda Fed na listopadovém zasedání oznámí začátek omezování nákupů cenných papírů.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – finální údaj, Zasedání bankovní rady České národní banky
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (srpen)
Německo: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst (září), Index spotřebitelských cen (září) – předběžný odhad
USA: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – finální údaj, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 25. září), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Williams, Bostic, Harker