Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu v červenci vzrostl na 119 z červnových 117,9 bodu.
Německo: Míra nezaměstnanosti v červenci poklesla na 5,7 % z červnových 5,9 % a počet nezaměstnaných se snížil o 91 tis. Spotřebitelské ceny v červenci podle předběžného odhadu vzrostly o 0,9 % m/m a o 3,8 % r/r.
USA: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 6,5 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 24. července činily 400 tis. Rozjednané prodeje nemovitostí v červnu poklesly shodně o 1,9 % m/m i r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek rozšířila středeční zisky a obchodování se přesunulo k hladině 25,50 CZK/EUR. Pokud na finančních trzích vydrží optimistická nálada, může koruna další zisky přidat i během dneška. V příštím týdnu navíc zasedá Česká národní banka.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila pod hladinu 21,50 CZK/USD na nejsilnější hodnoty od začátku července. Vůči polskému zlotému naopak mírně oslabila, obchodování se však udrželo pod hladinou 5,60 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera shodně posilovaly. Maďarský forint posílil pod hladinu 358 HUF/EUR a polský zlotý pod 4,58 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek nedařilo americkému dolaru, který během dne oslabil až těsně pod hladinu 1,19 USD/EUR. Německo se v červenci zařadilo do společnosti zemí, kde se letos meziroční růst spotřebitelské inflace dostal nad 3 %. Se zrychlením inflace se v červenci v Německu počítalo, a to především kvůli nízké srovnávací základně, když loni v červenci byla dočasně snížena sazba DPH. Růst o 0,9 % m/m a 3,8 % r/r však výrazně překonal očekávání. Shodou okolností inflace v Německu zamířila nad 3 % zrovna v době, kdy Evropská centrální banka (ECB) zveřejnila nové pojetí symetrického inflačního cíle na 2 % a zároveň jasně avizovala, že období velmi expanzivní měnové politiky bude trvat ještě hodně dlouho. Při pohledu na hospodářské oživení Německa, situaci na tamním pracovním trhu a rychlý růst inflace je jasné, že Německo by potřebovalo krapet jinou měnovou politiku, než mu aktuálně ordinuje z Frankfurtu ECB. Zatímco růst inflace v Německu překvapil směrem nahoru, tak růst americké ekonomiky e 2. čtvrtletí zaostal s 6,5 % za tržním odhadem. Důvodem byl především neočekávaný pokles vládních výdajů, zároveň však rychleji rostla soukromá spotřeba. Pozitivem je, že HDP ve 2. čtvrtletí již překonal úroveň výstupu z před začátku pandemie.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (červenec) – předběžný odhad, Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad, Míra nezaměstnanosti (červen)
Německo: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad
Polsko: Index spotřebitelských cen (červenec) – předběžný odhad
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (červen), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (červenec)