Eurozóna: Peněžní nabídka M3 v květnu zvolnila na 5,6 % r/r z červnových 6 % r/r. Index ekonomického sentimentu v červnu poklesl na 104 z květnových 105 bodů, přičemž spotřebitelská důvěra poklesla na -23,6 z květnových -21,1 bodu.
Německo: Spotřebitelské ceny v červnu podle předběžného odhadu vzrostly jen o 0,1 % m/m a v meziročním srovnání dokonce zvolnily na 7,6 % z květnových 7,9 %.
USA: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí finálně poklesl o 1,6 % k/k anualizovaně.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: K včerejšímu obchodování koruny vůči euru těsně nad hladinou 24,70 CZK/EUR těžko napsat něco nového, když stabilitu české měny zajišťuje intervencemi Česká národní banka. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna oslabila na úroveň 23,60 CZK/USD, když kopírovala vývoj na eurodolaru. Mírné ztráty a posun těsně pod hladinu 5,30 CZK/PLN si koruna připsala na měnovém páru s polským zlotým.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera dále posiloval maďarský forint a v průběhu odpoledne zamířil pod hladinu 395 HUF/EUR. Dařilo se i polskému zlotému, který v závěru odpoledne posílil pod hladinu 4,67 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu euro vůči dolaru dále oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,05 USD/EUR. Středeční projevy centrálních bankéřů v portugalské Sintře v zásadě již nic nového nepřinesly. Ostře sledovaná německá spotřebitelská inflace v červnu mírně zpomalila na 7,6 % r/r. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že červnové číslo indikuje vrchol inflace, ale takováto interpretace je podle nás ještě předčasná. Důvodem jsou především rychle rostoucí ceny potravin, které ještě mohou inflaci vychýlit směrem nahoru. Červnovým specifikem bylo v Německu snížení daní na pohonné hmoty a sleva na vlakovou dopravu v kombinaci s výrazně nižším meziročním růstem cen služeb. Oproti tomu, ceny zboží v červnu zrychlily na 14 % r/r. Zpomalení inflace v Německu se pravděpodobně odrazí i v nižším růstu červnové inflace za celou eurozónu (tento údaj bude zveřejněn v pátek), ačkoliv inflace v dalších velkých zemích zrychlila (např. Španělsko). Z pohledu Evropské centrální banky (ECB) se nic nemění a ECB na červencovém zasedání přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od r. 2011 (stále nelze zcela vyloučit zvýšení sazeb rovnou o 50 bazických bodů) navzdory zjevným signálům, že evropská ekonomika zpomaluje. Do očí bijící je především rychlý pokles spotřebitelské důvěry v posledních měsících, červen nevyjímaje.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – finální údaj
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (květen), Projev Ch. Lagardeové (Evropská centrální banka)
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (květen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 25/6), Index výrobní aktivity v okolí Chicaga (červen)