ČR: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí dle finálních dat klesl o 0,3 % k/k a o 2,4 % r/r (revize z -2,1 % r/r).
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu v červnu vzrostl na 117,9 b. Spotřebitelská důvěra v červnu dle finálních dat vzrostla na -3,3 b.
Německo: Spotřebitelské ceny v červnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,3 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,1 % r/r).
USA: Index cen nemovitostí v dubnu vzrostl o 1,8 % m/m a o 15,7 % r/r. Spotřebitelská důvěra v červnu vzrostla na 127,3 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se na měnovém páru s eurem včera příliš nedařilo, když odevzdala zisky z pondělního odpoledne a oslabila z ranních 25,45 CZK/EUR mírně nad hladinu 25,50 CZK/EUR ke konci odpoledne. Včera byl zveřejněn finální údaj o tuzemském hrubém domácím produktu v 1. letošním čtvrtletí. Mezikvartální data zůstala nezměněna (pokles o 0,3 % k/k), meziroční odhad byl revidován směrem dolů na 2,4% pokles. Dle detailních informací dosahuje míra úspor domácností stále nadprůměrných hodnot (23,7 %), meziročně došlo rovněž k nárůstu příjmů domácností o 3,5 % (mezičtvrtletně byl však zaznamenán jejich pokles o 2,9 %). Oproti loňskému roku došlo v 1. čtvrtletí k poklesu spotřebních výdajů, a to především v souvislosti s výraznými protipandemickými opatřeními.
USDCZK & PLNCZK: Podobný byl vývoj také na měnovém páru české měny a amerického dolaru. Koruna již od ranních hodin převážně oslabovala a zakončila na úrovni 21,43 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se sice koruně zprvu dařilo, když zamířila k hladině 5,63 CZK/PLN, později však zisky opět odevzdala a obchodovalo se na hladině 5,65 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn probíhalo obchodování maďarského forintu a eura převážně v rozmezí 350–351 HUF/EUR. Polský zlotý vůči společné evropské měně v dopoledních hodinách oslaboval, obchodovalo se v okolí hladiny 4,52 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si v souhrnu připsal zisky americký dolar, ve včerejších odpoledních hodinách se obchodovalo mírně nad hranicí 1,190 USD/EUR. Příjemně překvapily červnové statistiky ekonomické nálady v eurozóně, která zamířila na nejlepší hodnoty za posledních 21 let.
Očekávaná data a události
ČR: Peněžní nabídka M3 (květen)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (červen)
Německo: Míra nezaměstnanosti (červen)
Polsko: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (červen)
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (červen), Rozjednané prodeje nemovitostí (květen)