Eurozóna: Ekonomická důvěra v červnu vzrostla na 75,7 z květnových 67,5 bodu.
Německo: Spotřebitelské ceny v červnu podle předběžného odhadu vzrostly o 0,6 % m/m a 0,9 % r/r.
USA: Rozjednané prodeje nemovitostí v květnu vzrostly o 44,3 % m/m, avšak poklesly o 5,1 % r/r. Index výrobní aktivity v okolí Dallasu v červnu vzrostl na -6,1 z květnových -49,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v úvodu nového týdne oslabovala a zkraje pondělního odpoledne byla testována hladina 26,90 CZK/EUR. Nálada na finančních trzích začíná být opět nervóznější s tím jak v některých zemích, ČR nevyjímaje, opět zrychluje počet nově nakažených na Covid-19. Přitom platí, že čím horší nálada na trzích, tím vyšší pravděpodobnost oslabení koruny. V případě, že by koruna v nadcházejících dnech zamířila výrazněji nad zmíněných 26,90 a zároveň se nad touto hladinou udržela, tak se zvyšuje pravděpodobnost následně prudkého oslabení koruny na dubnové a květnové hodnoty (jak by to mohlo vypadat ukázal např. v minulém týdnu maďarský forint, kde je však nutné zdůraznit, že za prudkým oslabením forintu stála významně tamní centrální banka). Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Za pozornost stála informace, že vláda uvažuje o prodloužení programu Antivirus, tj. český kurzarbeit až do konce letošního roku. Vzhledem k vysoké nejistotě pro nadcházející měsíce by se jednalo o vcelku logický krok na podporu zaměstnanosti.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se na úvod nového týdne obchodovalo v rozmezí 23,75 – 23,90 CZK/USD a vůči polskému zlotému v blízkosti hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v pondělí dále oslaboval maďarský forint, který zamířil až nad hladinu 357 HUF/EUR (dvouměsíční minimum). Polský zlotý byl včera naopak nejstabilnější měnou regionu, když převažovalo obchodování v rozmezí 4,46 – 4,47 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v pondělí pokračovalo nervózní obchodování z předchozích týdnů bez jasného trendu. Euro v pondělí nejprve posilovalo až na úroveň 1,129 USD/EUR zkraje odpoledne, avšak ve druhé polovině odpoledne oslabilo zpět na ranních 1,125. Se vší úctou k makroekonomickým ukazatelům budou tento týden hrát pravděpodobně významnější roli čísla o počtu nakažených v USA v kombinaci s projevy centrálních bankéřů (Fed).
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – finální údaj