Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v březnu vzrostla o 7,5 % r/r. Index ekonomické důvěry v dubnu výrazně poklesl na 67,0 z březnových 94,2 bodu.
Německo: Spotřebitelské ceny v dubnu podle předběžného odhadu vzrostly o 0,3 % m/m a 0,8 % r/r.
USA: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí poklesl o 4,8 % anualizovaně. Rozjednané prodeje nemovitostí v březnu poklesly o 20,8 % m/m. Americký Fed ponechal hlavní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 0-0,25 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu velmi opatrně posilovala a v závěru odpoledne se pohybovala těsně nad hladinou 27,10 CZK/EUR. Z umírněného optimismu na finančních trzích by mohla koruna profitovat i během dneška. Na druhé straně však hranice 27 CZK/EUR představuje pro korunu bariéru, kterou může být obtížné překonat. Rizikem pro kurz je dnes odpolední zasedání Evropské centrální banky.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera obchodovalo v těsné blízkosti hranice 25 CZK/USD. Obchodování bylo ovlivněno vyčkáváním na večerní zasedání amerického Fedu. Mírné zisky si koruna ve středu připsala vůči polskému zlotému. Během dne se kurz nacházel lehce pod hladinou 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který posílil z ranních téměř 358 až na úroveň 354 HUF/EUR v závěru odpoledne. Forint byl včera nejvíce posilující měnou regionu. Polský zlotý se pohyboval především v rozmezí 4,54 – 4,55 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu během dne obchodovalo v úzkém rozmezí 1,084 – 1,087 USD/EUR, což bylo důsledkem vyčkávání na večerní zasedání amerického Fedu. Během dne zveřejněné makroekonomické statistiky byly slabé a zaostaly za tržními odhady. Ekonomická důvěra se v dubnu v eurozóně propadla na historické minimum a je níže než zkraje roku 2009. V USA došlo ve srovnání s odhady k výraznějšímu poklesu HDP, i když s ohledem na uzavírku americké ekonomiky kvůli koronaviru bylo obtížnější vývoj ekonomiky predikovat. Na večerním zasedání ponechal Fed sazby beze změny a zároveň zdůraznil, že sazby zůstanou na současných úrovních do doby, než se ekonomika vypořádá s dopady pandemie koronaviru a zaměstnanost a inflace budou směřovat k požadovaným hodnotám.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (duben) a hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžné odhady, Zasedání Evropské centrální banky
Německo: Míra nezaměstnanosti a změna v počtu nezaměstnaných (duben)
Polsko: Index spotřebitelských cen (duben) – předběžný odhad
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (březen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 25. dubna), Index výrobní aktivity z okolí Chicaga (duben)