Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v květnu poklesly o 0,1 % m/m a vzrostly o 1,6 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v květnu poklesly o 0,6 % m/m, avšak vzrostly o 4,0 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si včera vůči euru připsala další den pod hladinou 25,50 CZK/EUR, kde se nachází od minulé středy, kdy zasedala bankovní rada České národní banky. Z pohledu domácích makroekonomických statistik nebylo úterý zajímavé a podobně tomu bude i dnes. Tento pracovní týden je navíc zkrácen o pátek a zajímavějších údajů z domácí ekonomiky se tak dočkáme až v příštím týdnu. Pokračování obchodování pod hladinou 25,50 se jeví pro dnešek jako nejpravděpodobnější scénář.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru se koruna v úterý pohybovala v širším okolí hladiny 22,50 CZK/USD, přičemž obchody nad 25,50 převládaly. Na měnovém páru s polským zlotým obchodování setrvávalo v blízkosti hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint i v úterý pohyboval kolem hladiny 323 HUF/EUR a polský zlotý v rozmezí 4,24 – 4,247 PLN/EUR. Dnes sice zasedá tamní centrální banka (NBP), avšak ani s ohledem na zrychlení inflace ve 2. čtvrtletí není pravděpodobné, že by NBP svůj neutrální výhled na měnovou politiku jakkoliv měnila.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý ráno otevíralo euro vůči dolaru lehce pod hladinou 1,13 USD/EUR a v blízkosti této úrovně se pohybovalo po celý den. Prezidentovi Evropské centrální banky (ECB) M. Draghimu letos na podzim končí mandát (31. října) a o jeho nástupci stále není rozhodnuto. Nově se v této souvislosti objevilo jméno Ch. Lagarde, současné šéfky Mezinárodního měnového fondu. Předtím, než Draghi opustí funkci prezidenta ECB, se však od ECB dočkáme ještě jedné velké akce a to v podobě snížení hlavní úrokové sazby do záporu a pravděpodobně i oznámení nového programu nákupu cenných papírů (APP). Zprávy z ECB včera naznačily, že o dost pravděpodobnější než červencový termín, bude září. Oproti ECB americký Fed naopak pravděpodobně sníží sazby již na konci července.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index PMI v sektoru služeb, Kompozitní index PMI (červen)
Polsko: Zasedání tamní centrální banky NBP
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (červen), Obchodní bilance (květen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 29. června), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen), Index ISM v sektoru služeb (červen)