Polsko: Polská centrální banka ponechala na středečním zasedání podle předpokladů hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1,50 %.
USA: V soukromém sektoru bylo v září podle agenturyADP vytvořeno 135 tis. nových pracovních míst.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně oslabila. Během středečního dopoledne se sice obchodovalo kolem hladiny 25,73 CZK/EUR, avšak v průběhu odpoledne koruna vystoupala až na úroveň 25,80. V kontextu měsíčního horizontu se koruna pohybuje jednoznačně na silnějších hodnotách, avšak k tomu, aby zamířila ještě níže, pod hladinu 25,70, by potřebovala pozitivní impuls z vnějšího prostředí a ten chybí. Z domácích makroekonomických statistik bylo včera zveřejněno hospodaření sektoru vládních institucí za 2. čtvrtletí letošního roku s kladným saldem 27,2 mld. korun. Na tuto statistiku však koruna nijak nereagovala a vzhledem k prázdnému domácímu makroekonomickému kalendáři nebude mít možnost reagovat na domácí data ani dnes.
USDCZK & PLNCZK: Mírné zisky si koruna včera v souhrnu za celý den připsala vůči dolaru. Dopoledne sice krátce oslabila na hladinu 23,60 CZK/USD, avšak během odpoledne se obchodování přesunulo pod tuto hladinu. Dolaru nepomohla mírně slabší čísla z amerického pracovního trhu (ADP) v kombinaci s úterním výraznějším poklesem průmyslového indexu ISM. Ztrátu 4 haléřů si připsala koruna na měnovém páru s polským zlotým a ke konci odpoledne se nacházela v blízkosti hladiny 5,92 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zatímco koruně se včera vůči euru nevedlo, tak vývoj zbylých středoevropských měn byl přesně opačný. Maďarský forint posílil z ranních téměř 336 HUF/EUR pod hladinu 334 v závěru odpoledne. Polský zlotý z dopoledních 4,385 PLN/EUR zamířil pod úroveň 4,36 v závěru odpoledne. Včerejší zasedání Polské centrální banky (NBP) se obešlo bez překvapení. S úrokovými sazbami se nehýbalo, se zrychlující inflací (kulminovat bude v 1. čtvrtletí 2020) většina členů NBP problém nemá a nejistota spojená s hospodářským vývojem ve vnějším prostředí se zvyšuje.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice ve středu dopoledne euro oslabovalo a obchodování se odehrávalo těsně nad hladinou 1,09 USD/EUR, avšak během odpoledne euro dopolední ztráty smazalo a den zakončilo v blízkosti hladiny 1,095 USD/EUR. Dolaru neprospívají slabší čísla z americké ekonomiky v kombinaci s rostoucími sázkami na další pokles úrokových sazeb na říjnovém zasedání Americké centrální banky (Fed).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (září) – finální údaj, Maloobchodní tržby (srpen), Index cen průmyslových výrobců (srpen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 28. září), Index aktivity ISM v sektoru služeb (září), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (srpen), Nové průmyslové zakázky (srpen