Eurozóna: Peněžní nabídka M3 v září zrychlila na 10,4 % r/r ze srpnových 9,5 % r/r.
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v září vzrostly o 1,9 % m/m. Spotřebitelská důvěra v říjnu poklesla na 100,9 ze zářijových 101,3 bodu. Obchodní bilance v září vykázala schodek ve výši 79,37 mld. dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu oslabila a v průběhu dne se dostala těsně pod hladinu 27,50 CZK/EUR. Jedná se o nejslabší hodnotu koruny od konce května. Včera byl sice v ČR státní svátek a domácí trhy byly zavřené, avšak oslabení dalších regionálních měn a výprodeje na akciových trzích se negativně promítly i do vývoje české měny. Obavy z dalšího zhoršování druhé pandemické vlny v ČR i v Evropě budou držet korunu pod poprodejním tlakem i v nejbližších dnech a další ztráty koruny směrem k hladině 28 CZK/EUR tak zůstávají jednoznačně pravděpodobnější variantou. Domácí makroekonomický kalendář je dnes prázdný.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna oslabila k úrovni 23,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna posílila na úroveň 5,92 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zatímco koruně k dosažení letošního minima chybí ještě cca 60 haléřů, tak zbylé středoevropské měny včera vůči euru razantně oslabily a dostaly se do těsné blízkosti letošních minim. Konkrétně maďarský forint ve středu oslabil těsně pod hladinu 369 HUF/EUR. Maďarské centrální bance (MNB) tak pravděpodobně nezbyde jiná možnost než opět mírně zvýšit diskontní úrokovou sazbu tak, aby limitovala další ztráty forintu. Polský zlotý včera oslabil na 4,63 PLN/EUR a pro nadcházející dny se zvyšuje pravděpodobnost dalších ztrát polské měny, ačkoliv současné hodnoty zlotého mohou částečně vést k výběru zisků.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro během úterý a středy oslabilo až na úroveň 1,172 USD/EUR. Společné evropské měně nepomáhá zrychlující druhá vlna pandemie Covid-19. Protipandemická opatření se zpřísňují v podstatě ve všech zemích eurozóny a pravděpodobnost dalších výrazných ekonomických omezení se pro nejbližší týdny zvyšuje. Dnes zasedá Evropská centrální banka (ECB), která sice pravděpodobně nebude upravovat měnověpolitické nástroje, avšak zdůrazní, že je v případě potřeby dále připravena uvolnit měnovou politiku (primárně navýšit a prodloužit program PEPP).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu (říjen), Zasedání Evropské centrální banky