Eurozóna:Peněžní nabídka M3 v srpnu zrychlila růst na 6,1 % r/r z červencových 5,7 % r/r.
Německo:Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v průzkumu na říjen poklesla na 42,5 ze zářijových -36,8 bodu.
Maďarsko:Maďarská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 1,25 p. b. na 13,0 %.
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu poklesly o 0,2 % m/m. Spotřebitelská důvěra CB v září vzrostla na 108 ze srpnových 103,6 bodu. Obchodní bilance skončila v srpnu schodkem 87,3 mld. dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v předchozích dvou dnech odehrávalo především v širším rozmezí hladiny 24,65 CZK/EUR, když ke stabilitě koruny pravděpodobně přispívala intervencemi ČNB. Dnes je na programu zasedání bankovní rady ČNB a je téměř jisté, že úrokové sazby zůstanou beze změny (hlavní sazba setrvá na 7 %) a to v poměru 5 ku 2. Nic se podle nás nebude měnit ani na pokračujících intervencích na obranu koruny. Dopad na kurz koruny by tak neměl být významný a během dnešního odpoledne počítáme s jen omezenou volatilitou koruny.
USDCZK& PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve středu ráno nacházela těsně pod hladinou 25,90 CZK/USD, což byly nejslabší hodnoty koruny od covidového dubna 2020. Hranice 26 CZK/USD představuje silnou technickou úroveň, která by krátkodobě měla koruně pomáhat před dalším oslabením. Vůči polskému zlotému koruna posílila až těsně nad hladinu 5,10 CZK/PLN (prudké oslabení zlotého vůči euru během úterý a středy).
EURHUF& EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve středu vůči euru prudce oslabily. Maďarský forint oslabil na 414 HUF/EUR a to navzdory tomu, že Maďarská centrální banka (MNB) v úterý opět razantně zvýšila úrokové sazby (125 bodů). Obchodování polského zlotého se přesunulo nad hladinu 4,80 PLN/EUR (nejslabší hodnoty zlotého od poloviny července).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu dopoledne obchodovalo na úrovni 0,954 USD/EUR, avšak v odpoledních hodinách euro posílilo nad hladinu 0,96 USD/EUR. Určitým spouštěčem oslabení dolaru byla Bank of England, která oznámila dočasný neomezený nákup státních dluhopisů, což se odrazilo i v rychlém přecenění amerických dluhopisů (část finančního trhu začala spekulovat, že Fed nemusí být ve 4. čtvrtletí ze zvyšováním úrokových sazeb až tak agresivní).
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky
Eurozóna: Index ekonomické důvěry (září), Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Guindos, Lane
Německo: Index spotřebitelských cen (září) – předběžný odhad
USA: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – finální údaj, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 24/9), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Mesterová, Dalyová