Eurozóna:Peněžní nabídka vyjádřená měnovým agregátem M3 v říjnu vzrostla o 5,6 % r/r. Index ekonomické důvěry v listopadu vzrostl na 101,3 ze říjnových 100,8 bodu.
Německo:Spotřebitelské ceny v listopadu podle předběžného odhadu poklesly o 0,8 % m/m a vzrostly o 1,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se ve čtvrtek nedařilo a vůči euru oslabila. V závěru čtvrtečního odpoledne se obchodovalo zhruba 2-3 haléře pod hladinou 25,60 CZK/EUR. Česká národní banka (ČNB) včera potvrdila, že bankovní sektor zůstává odolný vůči případným nepříznivým šokům. ČNB zároveň informovala, že ponechá sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2 % i po 1. 1. 2021 a rovněž potvrdila nastavení limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI pro poskytování hypotečních úvěrů. Byty jsou podle ČNB nadhodnoceny o 15 až 20 %. Klíčovou makroekonomickou událostí dneška je zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) ve 3. čtvrtletí včetně uveřejnění jeho struktury (podle předběžného odhadu z poloviny listopadu domácí ekonomika vzrostla o 0,3 % k/k a 2,5 % r/r).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna mírně oslabila a v odpoledních hodinách se obchodovalo nad hladinou 23,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si naopak koruna připsala mírné zisky a seshora se přiblížila těsně nad úroveň 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Nejsilnější měnou středoevropského regionu byl včera maďarský forint, který jako jediný dokázal vůči euru mírně posílit a ke konci odpoledne testoval hladinu 336 HUF/EUR. Polský zlotý si naopak připsal ztráty a zamířil nad hladinu 4,32 PLN/EUR (více jak 1,5měsíční minimum zlotého). Dnešek bude ve středoevropském regionu patřit zpřesněným odhadům HDP.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo ve velmi úzkém rozmezí 1,10 – 1,102 USD/EUR, což bylo důsledkem zavřených trhů v USA (Den díkuvzdání). S ohledem na státní svátek v USA byla na trzích nižší likvidita a výsledně i nízká volatilita.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – zpřesněný odhad