Eurozóna:Růst peněžní nabídky M3 v červenci zpomalil na 5,5 % r/r.
Německo:Spotřebitelská důvěra dle agentury Gfk na září klesá na -36,5 b.
USA:Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v červenci vzrostl o 0,1 % m/m a o 4,6 % r/r. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v červenci schodkem ve výši 89,06 mld. USD. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v srpnu dle finálních dat vzrostla na 58,2 b. (revize směrem nahoru).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna vůči společné evropské měně v závěru týdne mírně posílila, když zamířila z hladiny 24,65 CZK/EUR k úrovni 24,60 CZK/EUR (v pozdních odpoledních hodinách). Dle vyjádření guvernéra České národní banky (ČNB) A. Michla výkon světové i české ekonomiky zpomaluje a je možné, že česká ekonomika v následujících čtvrtletích zamíří do recese. To samo o sobě omezí další promítání nákladových faktorů do cen. Zároveň některé faktory, které vedly k nárůstu inflace, pominou či budou působit proti růstu cen. Měnová politika ČNB již přispívá k útlumu poptávky, sazby zůstanou dle Michla na vyšších úrovních i v následujících kvartálech. Případné zvýšení sazeb či jejich zachování bude záviset na příchozích datech, prioritou ČNB je snížení inflace ke 2 %.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně v pátek dařilo, krátce zamířila až pod úroveň 24,45 CZK/USD. Na konci odpoledne se pak obchodovalo mírně pod hladinou 24,60 CZK/USD. Vůči polskému zlotému česká měna mírně posílila, když zakončila na hladině 5,18 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint sice v dopoledních hodinách na měnovém páru s eurem posílil pod hladinu 410 HUF/EUR, odpoledne však zisky odevzdal a pohyboval se na úrovni 413 HUF/EUR. Polský zlotý v pátek zavíral stejně jako ve čtvrtek na hladině 4,75 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo euru, které se přiblížilo hladině 1,010 USD/EUR. Odpoledne si začal zisky připisovat dolar, zakončil mírně nad paritou. V souhrnu však přesto mírně posílilo euro. Klíčovou událostí byl projev šéfa Fedu J. Powella na konferenci v Jackson Hole. Ten se nesl v jestřábím duchu, Powell potvrdil odhodlání Fedu dále navyšovat sazby, a to i přes riziko recese, bude-li to třeba. Uvedl také, že sazby zřejmě zůstanou na vyšších úrovních po delší dobu, dokud nedojde ke snížení inflace. Zopakoval, že na příštím zasedání Fedu je možné další zvýšení sazeb o 75 bazických bodů.
Očekávaná data a události
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (srpen)