USA: Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v červenci vzrostl na 10 b. Spotřebitelská důvěra v červenci klesla na 92,6 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v úterý nepodařilo udržet pondělní zisky, kdy posílila až k hranici 26,20 CZK/EUR. Již od ranních hodin postupně oslabovala, v průběhu odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 26,25 CZK/EUR, v závěru odpoledne zamířila nad tuto hranici. Domácí makroekonomický kalendář je nyní prázdný, za pozornost bude stát až zveřejnění předběžného odhadu tuzemského hrubého domácí produktu za 2. čtvrtletí na konci tohoto týdne a dále pak také data z červnového maloobchodu a průmyslu v prvním srpnovém týdnu.
USDCZK & PLNCZK: Podobná situace nastala také na měnovém páru s americkým dolarem, kdy česká měna postupně odevzdala pondělní zisky a zamířila zpět do blízkosti hladiny 22,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruně podařilo připsat mírné zisky, když zamířila do blízkého okolí úrovně 5,96 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ani zbylým středoevropským měnám se v úterý příliš nedařilo. Maďarský forint si na měnovém páru s eurem rovněž neudržel zisky z úvodu týdne a dále oslabil až k hladině 347 HUF/EUR. Stejně tomu bylo u polského zlotého, který se neudržel na úrovni 4,39 PLN/EUR a zamířil mírně nad 4,40 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru společná evropská měna včera mírně oslabila. Ze svých maxim, kterých dosáhla naposledy v září roku 2018, zamířila pod hladinu 1,175 USD/EUR. Po pondělním zveřejnění optimistických červencových dat z německého průzkumu podnikatelské nálady (která překonala tržní očekávání a již potřetí v řadě vzrostla), přišel včera německý institut Ifo s další pozitivní zprávou. Podle něj v červenci došlo k výraznějšímu nárůstu optimismu mezi německými exportéry, a to z -2,2 b. na 6,9 b. (exportní očekávání přitom byla nejnižší v dubnu, kdy hodnota dosáhla dokonce -50,3 b.). Německý vývoz tak aktuálně těží z oživování ekonomiky v řadě zemí. Dle průzkumu přitom nejvíce získává důležitý automobilový sektor, který si prošel velmi těžkým obdobím. Situace však co se týče vývozu stále zůstává velmi komplikovaná v případě textilního průmyslu. Včerejšek také přinesl statistiky spotřebitelské důvěry v USA, která po červnovém vzestupu v červenci opět klesla. Hodnocení současné situace se sice vylepšilo, očekávání do budoucna však výrazněji kleslo z 106,1 b. na 91,5 b.
Očekávaná data a události
USA: Obchodní bilance (červen), Rozjednané prodeje nemovitostí (červen), Zasedání americké centrální banky (Fed)