Německo: Ceny vývozu v květnu vzrostly o 0,7 % m/m a 4,2 % r/r a ceny dovozu o 1,7 % m/m a 11,8 % r/r.
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu v červnu poklesl na 31,1 z květnových 34,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se na začátku nového týdne odehrávalo především v okolí hladiny 25,50 CZK/EUR. Dopoledne koruna oslabila, avšak v průběhu odpoledne ranní ztráty smazala a obchodování se přesunulo pod hladinu 25,50 CZK/EUR. Včerejšek nenabídl žádná významnější data z české ekonomiky. Dnes sice bude zveřejněn finální odhad hrubého domácího produktu (HDP) za 1. čtvrtletí letošního roku, ale nelze očekávat, že by tato statistika korunu významněji ovlivnila. Zajímavé však budou detailnější informace k HDP včetně např. míry úspor domácností či investic. Koruna bude i v dalších dnech tohoto týdne ovlivňována především vývojem ve středoevropském regionu a na eurodolaru.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna na úvod týdne obchodovala bez jasného směru v rozmezí 21,30 – 21,45 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se odehrávalo obchodování primárně těsně nad hladinou 5,65 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint v pondělí obchodoval tzv. do strany, a to primárně v rozmezí 351–352 HUF/EUR. Dařilo se polskému zlotému, který vůči euru posílil a ke konci odpoledne seshora testoval hladinu 4,50 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pondělí obchodovalo v rozmezí 1,19 – 1,194 USD/EUR. Oslabení eura zkraje pondělního odpoledne bylo jen dočasné. Makroekonomický kalendář byl na úvod týdne prázdný na obou stranách Atlantiku. Za pozornost stál alespoň vývoj cen vývozu a dovozu v Německu. Tato statistika není obvykle příliš sledována, ale včerejší čísla stojí za pozornost, protože především dovozní ceny ukazují na velmi prudký cenový růst od začátku letošního roku. Meziroční růst cen dovozu byl v květnu dokonce nejvyšší od roku 1981. Právě akcelerující ceny na začátku výrobního řetězce jsou fenoménem posledních měsíců a znejišťují výhled na vývoj spotřebitelské inflace na druhou polovinu letošního roku, když rizikem je právě větší promítání do koncových spotřebitelských cen.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – finální údaj
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu (červen), Projev Ch. Lagardeové (Evropská centrální banka)
Německo: Index spotřebitelských cen (červen) – předběžný odhad
USA: Index cen nemovitostí (duben), Spotřebitelská důvěra (červen)