Eurozóna:Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Lane: Klesající ceny energií sníží základní inflaci v eurozóně, což povede i k poklesu jádrové inflace – není ale jisté, do jaké míry a kdy k tomu dojde. Mzdy rostou v průměru mírným tempem, jejich růst tak není vysoký a nemělo by dojít k posílení inflace. Vujcic: Mám obavy, že se ECB nepodaří snížit inflaci k 2% cíli v průběhu následujících dvou let.
USA:Jádrová PCE inflace v dubnu vzrostla o 0,4 % m/m a o 4,7 % r/r. Růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu zpomalil na 1,1 % m/m. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v dubnu schodkem ve výši 96,77 mld. USD. Spotřebitelská důvěrapodle Michiganské univerzity se v květnu snížila na 59,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru s eurem koruna v závěru týdne mírně oslabila. Zatímco ještě v ranních hodinách se obchodovalo v blízkosti hladiny 23,60 CZK/EUR, v závěru odpoledne se česká měna pohybovala na úrovni 23,63 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v pátek prázdný, za pozornost budou stát zítřejší zpřesněná data o vývoji tuzemské ekonomiky v 1. čtvrtletí a v tomto týdnu pak také květnový PMI průzkum ve zpracovatelském sektoru.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně příliš nedařilo. Zprvu sice zamířila pod hranici 22,0 CZK/USD, v průběhu odpoledne však v jejím případě zcela převládl oslabující trend a směřovala k úrovni 22,10 CZK/USD. Zakončila pod touto hladinou. Na měnovém páru s polským zlotým se v pátek české měně naopak dařilo a navázala tak na své zisky z předešlých dnů. Krátce zamířila k hladině 5,20 CZK/PLN, na konci odpoledne probíhalo obchodování nad touto úrovní.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který v průběhu dne převážně posiloval a v závěru odpoledne se pohyboval v blízkosti hladiny 370,5 HUF/EUR. Polský zlotý si naopak vůči společné evropské měně již od ranních hodin připisoval ztráty a postupně oslabil na úroveň 4,54 PLN/EUR. Nakonec zakončil mírně pod touto hladinou.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo euru, obchodování se přesunulo nad hladinu 1,075 USD/EUR. V průběhu odpoledne (po zveřejnění PCE inflace v USA) však dolar dokázal veškeré ztráty umazat a euro nakonec zakončilo v blízkosti úrovně 1,070 USD/EUR. Z makroekonomických dat poutala pozornost zejména americká jádrová PCE inflace za duben, která je pro Fed hlavním ukazatelem vývoje inflace. Dle statistik došlo k mírnému zrychlení růstu a inflace rovněž skončila nad tržním očekáváním. Data tak navyšují sázky na jestřábí postoj americké centrální banky (pokud nedojde k navýšení sazeb na červnovém zasedání, tak ponechaní sazeb na vyšší úrovni delší dobu).