Maďarsko:Tamní centrální banka (MNB) ponechala úrokové sazby beze změny, hlavní sazba zůstává 13,0 %.
USA:Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v únoru schodkem ve výši 91,6 mld. USD. Index cen nemovitostí v lednu vzrostl o 0,2 % m/m a o 5,3 % r/r. Spotřebitelská důvěra CB v březnu roste na 104,2 b. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v březnu roste na -5,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem podařilo před dnešním zasedáním České národní banky (ČNB) posílit. Zatímco ještě v ranních hodinách se pohybovala v blízkosti hladiny 23,75 CZK/EUR, v průběhu celého dne v jejím případě převažoval posilující trend a obchodování se postupně přesunulo pod úroveň 23,65 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se dařilo také vůči americkému dolaru a umazala tak ztráty z předešlých dnů, kdy oslabila nad hranici 22,0 CZK/USD. Včera již ráno posílila pod tuto úroveň a zisky si připisovala celý den. Zakončila pak pod hladinou 21,85 CZK/USD. Mírné zisky si koruna dokázala připsat také na měnovém páru s polským zlotým, když zakončila na úrovni 5,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který již od ranních hodin převážně posiloval a v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti úrovně 380 HUF/EUR (více než dvoutýdenní maxima forintu). Maďarská centrální banka (MNB) dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, hlavní sazba tak zůstává 13,0 %. Ponechala si také svůj jestřábí postoj, když uvedla, že současnou úroveň základní sazby je nutné držet delší dobu. Mírně vůči společné evropské měně posílil také polský zlotý, když zakončil na úrovni 4,680 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, které tak dokázalo navázat na své pondělní zisky a dále posílit. Na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 1,083 USD/EUR. Příjemně překvapila březnová důvěra amerických spotřebitelů, která mírně vzrostla na 104,2 b., ačkoli trh naopak odhadoval její pokles. Nutno však podotknout, že i přesto se nachází pod průměrnou hodnotou za loňský rok (104,5 b.). Spotřebitelé jsou sice optimističtější, co se týče očekávání do budoucna, svou současnou situaci však naopak hodnotí hůře (snížení z 153 b. na 151,1 b.). Index očekávání sice vzrostl, nicméně již od února 2022 se pohybuje pod hodnotou 80 b., což je úroveň, která často signalizuje možnou budoucí recesi.
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání České národní banky (ČNB)
Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK (duben)