USA: Počet nově vydaných stavebních povolení v květnu dle finálních dat vzrostl o 5,6 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu vzrostly o 1,7 % m/m. Index cen nemovitostí v dubnu vzrostl o 0,7 % m/m a o 3,1 % r/r. Spotřebitelská důvěra CB v červnu vzrostla na 109,7 b. Prodeje novostaveb v květnu vzrostly o 12,2 % m/m. Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v červnu vzrostl na -7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem podařilo posílit, v průběhu dne zamířila pod hladinu 23,60 CZK/EUR. V závěru odpoledne pak část zisků odevzdala a pohybovala se na této úrovni.
USDCZK & PLNCZK: České měně se dařilo také vůči americkému dolaru, když již od ranních hodin převážně posilovala a postupně zamířila až pod hladinu 21,50 CZK/USD. Na konci odpoledne rovněž část zisků odevzdala a obchodovalo se na úrovni 21,55 CZK/USD. Mírné zisky si koruna včera připsala také na měnovém páru s polským zlotým, převažovalo obchodování v rozmezí 5,32 – 5,34 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si maďarský forint vůči euru udržel pondělní zisky a opět zakončil na hladině 369 HUF/EUR. Polský zlotý vůči na měnovém páru s eurem naopak mírně oslabil, a to v závěru odpoledne, kdy směřoval k úrovni 4,45 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, které již od ranních hodin převážně posilovalo. Krátce zamířilo k hladině 1,098 USD/EUR, v závěru odpoledne část zisků odevzdalo a obchodovalo se na úrovni 1,095 USD/EUR. Společné evropské měně k ziskům pomohl jestřábí projev šéfky Evropské centrální banky (ECB) Ch. Lagardeové, dle které boj s inflací ještě rozhodně není u konce (inflace z přechodné fáze, kdy byl její růst vyvolán zejména vysokými cenami energií, pronikla do širší ekonomiky a mohla by tak přetrvávat déle, zejména pak bude nyní několik let docházet k růstu nominálních mezd). Sazby tak zůstanou na vysoké úrovni tak dlouho, jak to bude nutné. Uvedla také, že ECB pravděpodobně nebude schopna v blízké budoucnosti jednoznačně říci, že bylo dosaženo vrcholu úrokových sazeb. Další zvýšení sazeb na červencovém zasedání o 25 bazických bodů je nyní v podstatě jistotou (jak zopakovala i Ch. Lagardeová). Z dat z amerického trhu příjemně překvapil nárůst spotřebitelské důvěry, která je nejvyšší za posledních 18 měsíců.