USA: Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v květnu vzrostl na -27 z dubnových -53 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu dopoledne opatrně posilovala a krátce se podívala pod hranici 27 CZK/EUR. K výraznějšímu posílení koruny hlouběji pod 27 však nedošlo. Během odpoledne začala koruna naopak oslabovat a v závěru dne se nacházela na úrovni 27,20. Domácí makroekonomický kalendář byl i včera prázdný a stejně tomu bude i dnes. Pravděpodobnost posílení koruny pod hranici 27 se ve druhé polovině aktuálního týdne mírně snižuje, když ani koruna ani maďarský forint zatím nenásledovaly výrazné úterní posílení polského zlotého vůči euru.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna ve středu dopoledne posílila až na úroveň 24,50 CZK/USD, když reagovala na vývoj na eurodolaru. Ve druhé polovině dne však koruna dopolední ztráty odevzdala. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala v širším okolí hladiny 6,10 CZK/PLN, když obchody nad 6,10 převažovaly.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint ve středu pohyboval v rozmezí 348 – 349,50 HUF/EUR. Polský zlotý ve středu ráno krátce posílil až těsně nad hladinu 4,40 PLN/EUR a po zbytek dne se nacházel v rozmezí 4,43 – 4,445. Posílení zlotého je podle nás dočasné a v nadcházejících dnech se bude zlotý vracet směrem k hladině 4,50. Hlavní událostí ve středoevropském regionu je dnes zasedání polské centrální banky (NBP) a neočekáváme, že by NBP po výrazném uvolněné měnové politiky v březnu a v dubnu představila další měnověpolitické stimuly.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu dopoledne posílilo nad hladinu 1,10 USD/EUR a ve zbytku dne se pohybovalo kolem této hladiny. Euru pomohla informace, že členka Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) I. Schnabelová očekává, že německá Bundesbanka vyřeší rozhodnutí německého ústavního soudu ohledně programu PSPP (nákup vládních dluhopisů) a zároveň dodala, že v případě potřeby je ECB připravena rozšířit současné programy na dosažení cíle cenové stability. ECB zasedá již příští týden ve čtvrtek. Odpoledne Evropská komise zveřejnila návrh objemu finančních prostředků na pokoronavirovou obnovu ekonomik EU v souhrnu 750 mld. eur, přičemž dvě třetiny této částky (500 mld.) jsou plánovány jako přímé transfery a jedna třetina (250 mld.) jako úvěry. Vyjednávání o této podpoře stejně jako o celém sedmiletém rozpočtu EU (dohromady 1,85 bil. eur) bude v nadcházejících týdnech a měsících hodně obtížné.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu (květen)
Německo: Index spotřebitelských cen (květen) – předběžný odhad
Polsko: Zasedání tamní centrální banky
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben), Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 23. května), Rozjednané prodeje nemovitostí (duben)