Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu v dubnu nepatrně vzrostl na 99,3 z březnových 99,2 bodu.
USA:Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí předběžně vzrostl o 1,1 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 22/4 poklesly na 230 tis. Rozjednané prodeje nemovitostí v březnu poklesly o 5,2 % m/m a o 23,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se včera i nadále odehrávalo v okolí hladiny 23,50 CZK/EUR, když domácí makroekonomický kalendář byl opět prázdný a na odpolední čísla v podobě amerického HDP koruna významněji nereagovala. Dnešek bude v tomto směru podobný, když budou zveřejněna zajímavá čísla z eurozóny (HDP) i z USA (PCE inflace), ale v ČR to bude bez významnějších statistik. I nadále platí, že pokud dnes na finančních trzích nedojde k výraznějšímu nárůstu rizikové averze, tak se kolem úrovně 23,50 CZK/EUR budeme pohybovat až do příštího týdne, když ve středu (3/5) zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB)
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabila během odpoledne nad hladinu 21,30 CZK/USD, když reagovala na vývoj na eurodolaru. Zásadnějších pohybů jsme se však nedočkali. Vůči polskému zlotému koruna mírně posílila na 5,11 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint dále mírně posílil a to lehce pod hladinu 373 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval primárně v rozmezí 4,58 – 4,60 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera během dne euro dále oslabovalo a během odpoledne se krátce podívalo pod hranici 1,10 USD/EUR. Vše nasvědčuje tomu, že na definitivní potvrzení dalšího vývoje eura si budeme muset počkat až na zasedání centrálních bank v USA a v eurozóně v příštím týdnu. Paradoxně včera dolar posílil v reakci na slabší růst americké ekonomiky na začátku letošního roku (v 1. čtvrtletí předběžně 1,1 % oproti tržnímu konsenzu 2,0 %). Za slabším růstem HDP stál především pokles investic do zásob, ale spotřeba domácností zůstala silná (3,7 %), takže struktura HDP nakonec nevypadá zdaleka tak špatně. Dnes bude zveřejněna další várka statistik v eurozóně (HDP a dubnová inflace v Německu) i v USA (březnová PCE inflace). Předpokládáme, že se obchodování udrží v širším okolí hladiny 1,10 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad
Německo: Míra nezaměstnanosti (duben), Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad, Index spotřebitelských cen (duben) – předběžný odhad
Polsko: Index spotřebitelských cen (duben) – předběžný odhad
USA: Jádrová PCE inflace (březen), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (duben) - finálně