Eurozóna: Peněžní nabídka M3 v lednu vzrostla o 3,5 procenta meziročně, index ekonomického klimatu aktuálně dosahuje hodnoty 0,72 bodu, zatímco únorová spotřebitelská důvěra se podle finálního údaje drží na úrovni -19,0 bodu.
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v lednu meziměsíčně snížily o 4,5 procenta, rozjednané prodeje nemovitostí v únoru oproti lednu vzrostly o 8,1 procenta a aktuální index výrobní aktivity v okolí Dallasu dosahuje hladiny -13,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vstup do nového, částečně únorového, částečně již březnového obchodního týdne nemohl české koruně vyjít lépe. Alespoň co se jejího zápolení s jednotnou evropskou měnou týče. V podstatě již od samého rána posilovala, a přestože kolem oběda o část svých dřívějších zisků přišla, dotáhla toto snažení do zdárného konce. Kurz koruny ve srovnání s eurem činil na konci včerejšího dne 23,62 CZK/EUR, což de facto značí jednu z jeho nejnižších hodnot za uplynulých 14,5 roku.
USDCZK & PLNCZK: Velmi podobný vývoj byl včera k vidění rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. I zde koruna s výjimkou poledne neustále posilovala a i zde si dokázala docela dobře polepšit – z ranní hodnoty 22,45 CZK/USD se dostala až na úroveň 22,28 CZK/USD. K dokonalému vstupu koruny do dalšího týdne chybělo tuzemské měně v pondělí jediné: úspěch na devizovém trhu s polským zlotým. Ten se nedostavil, na druhou stranu je ale potřeba říct, že nedošlo ani k žádnému propadu. Ranní i odpolední kurz totiž byly navzdory výkyvům na obě strany na setinu stejné – jeden zlotý stál 5,01 koruny.
EURHUF & EURPLN: Jak si v pondělí vedly ostatní středoevropské měny? Maďarský forint nadmíru dobře, neboť i ten si v porovnání s eurem polepšil. Na konci dne bylo jedno euro k dostání v kurzu 377,1 HUF/EUR. Skvělý den regionálních měn završil svým výkonem polský zlotý – i ten vůči euru posílil, a to na úroveň 4,713 PLN/EUR.
EURUSD: Jistou formu útěchy nalezlo euro na hlavním měnovém páru, kde celkem jasně předčilo americký dolar a po sérii několika dílčích, leč markantních zisků zpevnilo až k hranici 1,060 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Česko: Index cen výrobců (leden).
Německo: Index cen dovozu (leden).
Polsko: Vývoj HDP (Q4/2022).
USA: Index PMI z okolí Chicaga, spotřebitelská důvěra, index výrobní aktivity z okolí Richmondu (vše únor).