ČR:Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v srpnu mírně vzrostla o 0,5 bodu m/m na hodnotu 95,6.
Německo:Index podnikatelského klimatu Ifo v srpnu poklesl na 94,3 z červencových 95,8 bodu.
Polsko:Míra nezaměstnanosti v červenci poklesla na 5,2 % z červnových 5,3 %.
USA:Objednávky zboží dlouhodobéspotřeby v červenci vzrostly o 2,1 % m/m. Index výrobní aktivity z okolí Dallasu v srpnu vzrostl na 2,7 z červencových -6,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na začátku nového týdne posílila až pod hladinu 25,80 CZK/EUR, když těžila ze zlepšení nálady na finančních trzích. Ukazatel celkové důvěry, který v měsíční periodě pravidelně zveřejňuje Český statistický úřad, v srpnu mírně vzrostl, a to především zásluhou meziměsíčního nárůstu důvěry mezi podnikateli (o 0,8 bodu m/m na hodnotu 93,6). Důvěra se zvýšila především v odvětví obchodu a ve vybraných odvětvích služeb. V průmyslu důvěra stagnovala, když podniky v největším tuzemském odvětví o něco hůře hodnotí současnou celkovou i zahraniční poptávku, zatímco očekáváné tempo růstu výrobní činnosti pro období nejbližších tří měsíců hodnotí v porovnání s červencem výše. Pokles důvěry naopak v srpnu hlásí stavební firmy a spotřebitelé, kteří se obávají zhoršení celkové ekonomické situace.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru koruna v pondělí odpoledne zavírala těsně nad hladinou 23,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo především 1-2 haléře nad úrovní 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint zkraje nového týdne pohyboval kolem 329 HUF/EUR, na ročním minimu. Polský zlotý posílil z ranních 4,38 na úroveň 4,36 PLN/EUR v závěru odpoledne.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v pondělí odevzdalo část pátečních zisků a obchodování se přesunulo nad hladinu 1,11 USD/EUR. Na finanční trhy se zkraje nového týdne vrátila o něco lepší nálada, když série zvyšování cel mezi USA a Čínou nakonec vyústila v prohlášení, že obě země budou pokračovat ve vyjednávání o hledat kompromisy v obchodních otázkách. Další negativní čísla přišla včera z německé ekonomiky, když nálada tamních podniků podle ukazatele Ifo v srpnu dále poklesla. Opět se tak zvyšuje pravděpodobnost, že útlum německé ekonomiky bude pokračovat i ve 3. čtvrtletí. Nejslabší situace zůstává mezi průmyslovými podniky, které jsou vůbec nejpesimističtější od roku 2009. Výrazně se však v posledních měsících zhoršila i situace podniků v obchodu a v sektoru služeb. Jediným odvětím, které zatím jakž takž odolává pesimismu je stavebnictví, které navíc může v blízké budoucnosti těžit z možné expanzivní fiskální politiky německé vlády.
Očekávaná data a události
Německo: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
Maďarsko: Zasedání Maďarské centrální banky
USA: Index vývoje cen na trhu nemovitostí S&P/Case-Shiller (červen), Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (srpen), Spotřebitelská důvěra (srpen)