Polsko:Míra nezaměstnanosti v březnu poklesla na 8,1 % z únorových 8,5 %.
USA: Ministr financí S. Mnuchin poodhalil detaily plánované daňové reformy D. Trumpa. Korporátní daň by měla poklesnout na 15 % ze současných 35 %. U daně z příjmu fyzických osob mají být zavedeny 3 pásma s maximální sazbou ve výši 35 % a sníženými sazbami 25 % a 10 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru během středy mírně oslabovala a odpoledne se přiblížila na dohled hladině 27 CZK/EUR. Domácí ekonomický kalendář byl ve středu prázdný a ani druhá polovina tohoto týdne nenabídne zajímavější makroekonomická data. Současný klid na koruně považujeme i nadále za dočasný, když předpokládáme, že se spekulativní nákupy koruny z 1. čtvrtletí letošního roku dříve či později promítnou do vyšší volatility české měny.
USDCZK & PLNCZK: Koruna ve středu oslabila i vůči americkému dolaru a během odpoledne testovala hladinu 24,80 CZK/USD. A do třetice se ztrátám koruna nevyhnula ani vůči polskému zlotému, kde se přiblížila hladině 6,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru mírně oslabil na odpoledních 313 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v blízkosti letošních maxim v rozmezí zhruba 4,22 -4,23 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru včera zamířilo zpět pod hladinu 1,09 USD/EUR. Ve středu nebyla zveřejněna žádná významnější makroekonomická data ani v eurozóně ani v USA s výjimkou detailnějšího nástinu daňové reformy D. Trumpa. Dnešek pro změnu nabídne řadu zajímavých ekonomických událostí. V eurozóně bude hlavní pozornost poutat zasedání Evropské centrální banky (ECB). S ohledem na březnové zpomalení inflace a konstantě nízkou jádrovou inflaci bude prezident ECB M. Draghi pravděpodobně krotit jakékoliv úvahy o dřívějším ukončení programu QE či zvýšení úrokových sazeb. Podporu pro euro tedy od ECB očekávat nelze. O nejbližším vývoji eurodolaru tak rozhodnou spíše čtvrteční a páteční data z USA.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky, Index ekonomické důvěry (duben)
Německo: Index spotřebitelské důvěry agentury GfK, Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (duben)
Polsko: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (duben)
USA: Obchodní bilance (březen), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (březen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 22. dubna)