Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) navýšila hlavní úrokovou sazbu na 10,75 %.
USA: Index cen nemovitostí v květnu vzrostl o 1,4 % m/m a o 18,3 % r/r. Spotřebitelská důvěra v červenci klesá na 95,7 b. Prodeje nových domů v červnu klesly o 8,1 % m/m. Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v červenci roste na 0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se včera obchodovalo převážně v rozmezí 24,57 – 24,60 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost stál pouze první poskytnutý rozhovor nového člena bankovní rady České národní banky (ČNB) J. Fraita. Uvedl, že se bude na nadcházejícím zasedání rozhodovat mezi stabilitou sazeb a jejich mírným nárůstem. Bude záležet na diskuzi v rámci bankovní rady, a zejména na vyhodnocení aktuální situace – dle Fraita však přicházející signály nyní hovoří spíše pro opatrnost před dalším zvyšováním sazeb. Zmínil také, že souhlasí s intervencemi, avšak nikoli v dlouhodobějším horizontu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české koruna nedařilo, oslabila na svá více než týdenní minima. Zatímco v ranních hodinách se obchodovalo mírně nad hladinou 24,05 CZK/USD, postupně se obchodování přesunulo nad úroveň 24,25 CZK/USD, kde se koruna pohybovala i v závěru odpoledne. Zisky si naopak česká měna dokázala připsat na měnovém páru s polským zlotým a umazala tak pondělní ztráty. Postupně zamířila hlouběji pod hladinu 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn vůči euru oslabil maďarský forint, v závěru odpoledne se obchodovalo na hranici 400 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) zvýšila v souladu s tržním očekáváním hlavní úrokovou sazbu o 100 bazických bodů na 10,75 % a naznačila, že bude v dalším navyšování pokračovat. MNB také zvýšila jednodenní depozitní sazbu o 100 bazických bodů na 10,25 %. Ztráty vůči společné evropské měně si včera připsal také polský zlotý, v jehož případě v průběhu celého dne zcela jednoznačně převládal oslabující trend a postupně mířil nad hladinu 4,75 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo americkému dolaru, který posílil pod hladinu 1,015 USD/EUR. Dnešní klíčovou událostí je nepochybně zasedání americké centrální banky (Fed).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (červen)
Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK (srpen)
USA: Zasedání americké centrální banky (Fed), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červen), Zahraniční obchod se zbožím (červen), Rozjednané prodeje nemovitostí (červen)